Zpřísňování restrikcí, zadržené děti, hrozba zavírání škol

Zpřísňování restrikcí, zadržené děti, hrozba zavírání škol
V říjnu 2021 zadržely čínské policejní orgány v takzvané Tibetské autonomní oblasti tři tibetské děti z jejich internátní školy v okrese Markham pod záminkou, že potřebují psychologické poradenství.

K zatčení došlo na jejich střední škole v době velkého smutku a nesouhlasu mezi tibetskými studenty s jazykovou politikou čínské vlády v Tibetu. O dva měsíce dříve čínská vláda oznámila zavedení nové vzdělávací politiky, která vyloučila výuku v jejich mateřském jazyce. Tři děti z vesnice Pangda byly převezeny do tzv. reformního vzdělávacího centra v okrese Markham, Chamdo. Během pěti měsíců od jejich zatčení se o zdraví 16letého chlapce Palsangin a dvou dívek Sermo a Yangkyi, kterým je pouhých 15 a 11 let, ví jen málo.

Tibetský zdroj řekl Tibet Watch, že „úřady agresivně prosazují politiku univerzalizace čínského jazyka nebo vzdělávání mandarínské čínštiny ve všech školách v regionu Markham, přičemž zdůrazňují lásku k Číně, Čínské komunistické straně a vlastenectví. Když tibetské děti ve škole vyjádřily, že jsou nešťastné bez výuky tibetštiny, a pojmenovaly svůj problém, tři studenti byli zatčeni a násilně odvedeni pod záminkou, že potřebují psychologické poradenství.

Před tím, než v září 2021 vstoupil v platnost úplný zákaz tibetštiny ve škole, byly všechny školní učebnice v místních jazycích – včetně tibetštiny – nahrazeny učebnicemi napsanými v mandarínské čínštině a učitelé byli také nuceni vyučovat v mandarínské čínštině.

Zprávy související s implementací této politiky se poprvé objevily v srpnu 2021, kdy byl zatčen 19letý student v Ngabě poté, co se odmítl zúčastnit propagandistického setkání nazvaného „Setkání o chvále Komunistické strany Číny a vzdělávání o bezpečnostní agendě“. Již dříve předložil školským úřadům petici, v níž apeloval na to, aby jeho škola mohla vyučovat v tibetštině.

Ve stejném měsíci čínské úřady pohrozily uzavřením tibetské školy Gyalten Getsa v Kardze, pokud škola nezmění jejich osnovy a způsob výuky na čínštinu a nezmění školní zkoušky na čínský jazyk. Tuto školu jsme dlouhá léta podporovali.

Tři studenti v Gologu byli také zadrženi v srpnu a prosinci 2021 poté, co vyjádřili obavy a nesouhlas s politikou týkající se aplikace pro online zasílání zpráv WeChat.

zdroj: freetibet.org

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter