Aktuality

Filtrovat
Saga Dawa, nejvýznamnější svátek nejen v Tibetu 13. 5. 2024

Saga Dawa, nejvýznamnější svátek nejen v Tibetu

Buddhisté po celém světě slaví svátek Saga Dawa ve velkém. Jaký je jeho význam a proč je dobré o něm vědět?

Tibet dnes 9. 3. 2024

Tibet dnes

Tibetský buddhistický mnich byl zatčen čínskou policií na základě obvinění z opětovného vydávání knih od exilové tibetské komunity a za kontaktování lidí mimo svůj region.

Ukradený pančhenlama – 28 let od únosu 15. 5. 2023

Ukradený pančhenlama – 28 let od únosu

11. pančhenlamu Gendüna Čhökji Ňimu už 28 let nikdo neviděl. Krátce po jeho rozpoznání byl i s celou rodinou unesen a dodnes nikdo neví, kde je nebo zda žije.

Čínské úřady zakazují Tibeťanům prodávat tsampu v ulicích Lhasy 5. 4. 2023

Čínské úřady zakazují Tibeťanům prodávat tsampu v ulicích Lhasy

Čerstvé zprávy z Tibetu. Čínská vláda se snaží dostat z ulic Lhasy Tibetské prodavače. Často je to jejich jediný příjem. 

Mahakala puja 31. 5. 2022

Mahakala puja

Tento rituál takzvané “velké Mahákály“ nemá pevné datum, ale je stanoven na 29. den 12. měsíce. Při obřadu se odříkávají dlouhé mantry a přání, hraje se na bubínky a lidé při té příležitosti přináší různé dary, jako jídlo nebo květiny. 

Tsewang Norbu – nejvyšší možná oběť na protest 6. 4. 2022

Tsewang Norbu – nejvyšší možná oběť na protest

Tsewang Norbu – známý tibetský zpěvák, se na konci února zapálil před ikonickým palácem Potala ve Lhasse. Na následky popálenin zemřel 25. února v nemocnici, kam byl převezen.

Zpřísňování restrikcí, zadržené děti, hrozba zavírání škol 31. 3. 2022

Zpřísňování restrikcí, zadržené děti, hrozba zavírání škol

V říjnu 2021 zadržely čínské policejní orgány v takzvané Tibetské autonomní oblasti tři tibetské děti z jejich internátní školy v okrese Markham pod záminkou, že potřebují psychologické poradenství.

Prohlášení CTA u příležitosti 63. výročí Dne tibetského národního povstání 10. 3. 2022

Prohlášení CTA u příležitosti 63. výročí Dne tibetského národního povstání

V tento den před 63 lety, roku 1959, Tibeťané ve Lhase povstali v pokojném protestu proti okupaci Tibetu čínskou vládou. Dnes také uplynulo čtrnáct let od vzestupu vlny nenásilných protestů, které Tibeťané rozpoutali v celém Tibetu od března 2008.

10.3.1959 – Den povstání v Tibetu 10. 3. 2022

10.3.1959 – Den povstání v Tibetu

Tibet – země na střeše světa. Krajina plná ledem jiskřících hor, nehostinných vysokohorských pouští, nekonečných planin s jaky a kočovníky. Ještě v první polovině minulého století tajemná, uzavřená oblast, dnes však zbavena mytického nádechu a s nejistou budoucností.

TIBETSKÁ A UKRAJINSKÁ VLAJKA V CENTRU OSTRAVY 25. 2. 2022

TIBETSKÁ A UKRAJINSKÁ VLAJKA V CENTRU OSTRAVY

Přátelé, srdečně Vás zveme na poslední akci letošního Festivalu ProTibet. 10. března budeme v centru Ostravy malovat tibetskou a ukrajinskou vlajku, přijďte nám pomoct. 

Lhakar 17. 2. 2022

Lhakar

Svátek Lhakar je specifickou tibetskou formou protestu, kdy nedochází k žádným demonstracím, násilnostem. Je inspirovaný pokojnou formou hnutí jako tomu bylo například u Mahátma Gándhího.

Násilné zatýkání mnichů v Kardze 13. 1. 2022

Násilné zatýkání mnichů v Kardze

Čínské úřady minulý měsíc zničily 30 m vysokou sochu Buddhy, což vyvolalo pokárání ze strany ministerstva zahraničí USA. Zároveň úřady Číny bijí a zatýkají tibetské mnichy podezřelé z informování vnějších kontaktů o zničení posvátné sochy, říkají tibetské zdroje.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter