Unesený pančhenlama má dnes narozeniny

Unesený pančhenlama má dnes narozeniny

25. dubna 1995 oslavil Gedhun Choekyi Nyima šesté narozeniny. Necelý měsíc později se stal nejmladším politickým vězněm na světě.

Gedhun Choekyi Nyima není jen tak obyčejným chlapcem, byl rozpoznán jako pančhenlama, druhá nejvyšší autorita tibetského buddhismu. Osoba vzbuzující hlubokou úctu a respekt u mnoha Tibeťanů. Čína ovšem mladého pančhenlamu považovala za hrozbu.

KDO JE PANČHENLAMA?

Pančhenlama je jednou z nejdůležitějších osobností tibetského buddhismu, druhá za Dalajlamou. Snad jeho nejdůležitějším úkolem je rozpoznávání další reinkarnace Dalajlamy, který pak zase najde reinkarnaci Pančhenlamy. Tato tradice trvala po staletí.

Předchozí Pančhenlama (Lobsang Trinley Lhundrup Choekyi Gyaltsen) mnohokrát vystoupil proti čínské nadvládě a v 60. letech byl uvězněn. Ve vězení strávil více než 8 let a v roce 1989 zemřel za podezřelých okolností.

V roce 1995 byl Dalajlamovi (žijícímu v exilu v Indii) zaslán seznam možných kandidátů na dalšího Pančhenlamu a 15. května oznámil, že Gedhun byl uznán jako 11. Pančhenlama. O dva dny později ho čínská vláda s celou jeho rodinou unesla. Od té doby je nikdo neviděl.

PROČ BYL UNESEN?

Čínská vláda odmítla kandidáta Dalajlamy jako „nezákonného a neplatného“ a šest měsíců po Gedhunově únosu Čína oznámila, že našla „skutečnou“ reinkarnaci. Jako Pančhenlamu jmenovali Gyaltsena Norbu, syna dvou členů komunistické strany.

Gyaltsen, který žije v Pekingu, od svého zvolení navštívil Tibet jen párkrát. Jeho návštěvy jsou vždy pečlivě řízeny a přísně kontrolovány a Tibeťané ho stále označují jako „falešný pančen“.

Gyaltsen Norbu je členem Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC), nejvyššího poradního orgánu čínské vlády a je vedoucí postavou čínské státní buddhistické asociace. V projevu v roce 2015 slíbil, že bude prosazovat „národní jednotu“ – termín čínské vlády, který se staví proti jakékoli změně statusu Tibetu.

Únos a náhrada Pančhenlamy je součástí čínského úsilí „stabilizovat“ Tibet ovládáním jeho náboženství a porušením vlivu Dalajlámy. Nejen, že se dnes pokoušejí použít svou loutku náhradního Pančhenlamu k ovládání a ovlivňování Tibeťanů, ale až přijde čas najít reinkarnaci Dalajlámy, využijí ho k tomu, aby se pokusili legitimizovat jmenování svého pročínského kandidáta.

KDE JE PANČHENLAMA?

Místo pobytu Pančhenlamy je jedním z nejpřísněji střežených tajemství Číny, které odmítají sdílet. Přestože Peking tvrdí, že je v bezpečí a nechce být rušen, Tibeťané stále požadují odpověď. Nikdy nezapomněli na Gedhun Choekyi Nyima.

V květnu 1996 Čína připustila, že Gedhun a jeho rodina byli drženi na tajném místě a čínský velvyslanec v OSN tvrdil, že „Gedhun byl na žádost svých rodičů pod ochranou vlády.“ Neřekl, kde se Gedhun nachází.

V únoru 1998 bylo americkému duchovnímu, který navštívil Tibet, řečeno, že byl Gedhun v Pekingu, ale v březnu 1998 viceguvernér tibetského autonomního regionu Yang Chuantang řekl, že ve skutečnosti žije v Lhari – místě jeho narození. V dubnu 1998 bylo britskému novináři řečeno, že Gedhun studuje, možná v provincii Gansu.

V květnu 2016 se FreeTibet během rozhovoru na Pančhenlamu přímo dotázal čínského velvyslance. Odpověděl pouze, že je v bezpečí a že „je to obyčejný chlapec“.

Čínská vláda stále odmítá odhalit Gedhunovo místo pobytu nebo reagovat na otázky OSN a západních vlád ohledně jeho bezpečí.

zroj: Freetibet.org

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter