Tibetský premiér vyzývá k prodloužení nouzového stavu pro Tibeťany do 6. června

Tibetský premiér vyzývá k prodloužení nouzového stavu pro Tibeťany do 6. června
Dharamsahala: Nouzový stav Indie končí 3. května, Dr. Lobsang Sangay žádá o prodloužení o dalších 30 dní, které by platilo pro tibetské osady a školy, až do 5. června, což je datum, které se kryje s úplňkovým dnem Saga Dawa.

Vyzývá studenty, aby během května ještě zůstali ve školních kampusech, než aby cestovali přes ohniska koronaviru jako je třeba Dillí a jiná města. Stejně tak radí Tibeťanům žijících v osadách, aby nutně nevyjížděli do velkých měst a ohnisek viru.

V současnosti je nejdůležitější, aby ti, kteří jsou momentálně mimo Dharmashalu, měli stále na paměti bezpečnost Jeho Svátosti dalajlámy a Ústřední tibetské správy, a Dharamsalu v tomto měsíci nenavštěvovali.

Promluvil také o úmrtí 90ti letého Tibeťana, který žil v Montrealu a vyjádřil soustrast jeho rodině. Rovněž také poskytl několik pozitivních informací o počtu Tibeťanů, kteří se zotavili z původního COVID 19 s ohniskem ve Wuhanu.

Dr. Sangay se také zmínil o zařízeních, která poskytlo CTA (Ústřední tibetská správa) během této krize. Jako například linky pomoci pro COVID-19 společně s adresářem kontaktů na úředníky, ředitele nemocnic, lékaře a zdravotní sestry, které jsou dostupné online na zpravodajských médiích CTA, jakož i služby linek pomoci pro duševní zdraví.

Rovněž informoval o tom, že si Tibeťané mohou v zahraničí, po znovu otevření poštovních služeb, zakoupit tibetské bylinné medikamenty pro posílení imunity.

Premiér pochválil pomocné iniciativy vedené různými kláštery a organizacemi na pomoc potřebným, kteří byli zasažení koronavirovou krizí. Požádal však dobrovolníky, aby při jejich práci dodržovali odstupy, aby tak zabránili koncentraci lidí na jednom místě a zvýšení rizika nákazy.

Kalon Sonam Topgyal Khorlatsang (Ministerstvo vnitra) vyjádřil své uznání indické vládě za bezpečností opatření, které nařídila, a které účinně zamezilo dalšímu šíření koronaviru. Také informoval o iniciativách CTA a jejich funkcionářích. Uvedl, že pro usnadnění a urychlení komunikace založilo Ministerstvo vnitra WhatsApp skupinu s dalšími úředníky, kteří spravují všech 43 osad.

Dodal, že ve většině osad jsou k dispozici karanténní zařízení a v mnoha oblastech také záchranné služby. Všichni funkcionáři byli vyzváni, aby informovali veřejnost o nemocnicích určených k léčbě koronaviru v jejich regionu, a aby zajistili dopravní služby, které nejsou určeny pro akutní případy.

Kalon také poskytl vysvětlení ohledně nepodložených pokusů některých jednotlivců a medií pro diskreditaci CTA během této krize. Naléhavě je vyzval, aby projevili více zodpovědnosti a nešířili nepodložené informace, ani si nevymýšleli falešné zprávy.

Varoval také, že proti všem, kteří v době krize šíří falešné zprávy, budou přijata přísná opatření.

zdroj: tibet.net

 

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter