Smutné výročí 26 let od únosu 11. pančhenlamy

Smutné výročí 26 let od únosu 11. pančhenlamy
Pančhenlama je titul, kterým se v tibetském buddhismu označuje po dalajlamovi druhého nejvýše postaveného z lamů. Po smrti každého pančhenlamy se pověřená skupina mnichů vydá hledat jeho nové zrození, které je následně prohlášeno za inkarnaci předešlého pančhenlamy.

Dne 14. května 1995 byl Gedhun Choekyi Nyima (11. pančhenlama) Jeho Svátosti dalajlamou prohlášen novou inkarnací linie pančhenlamů. Čína kandidáta, jehož vybral Jeho Svatost dalajlama odmítla a 11. pančhenlamu neuznala. O tři dny později, tedy 17. května 1995, byl spolu se svou rodinou unesen čínskými úřady. Bylo mu tehdy šest let a stal se z něj nejmladší politický vězeň na světě. Od této události uplynulo již 26 let a Čína o něm stále odmítá prozradit jakékoliv informace, například uvést místo jeho pobytu. A to i přes opakované výzvy různých vlád světa a lidskoprávních a mezinárodních organizací. Čína tvrdí, že „nechtějí být obtěžováni“ a že „žijí klidný a pokojný život“. Letos pančhenlama Gendhun slaví 32. narozeniny a jeho hledání stále pokračuje.

Tibetská kancelář v Ženevě uspořádá 17. května 2021 virtuální panelovou diskusi, která se ponese ve znamení 26. roku tohoto násilného zmizení. Panelová diskuse se bude vysílat živě na facebookové stránce Tibetské kanceláře v Ženevě (Tibet Bureau Geneva) od 19:30 do 20:30 hodin indického času.

Prostřednictvím komentářů budou diskutovány otázky. Panelovou diskusi bude moderovat Thinlay Chukki z Tibetské kanceláře v Ženevě a jako řečníci budou vystupovat Ven. Arjia Rinpočhe, Tencho Gyatso a pan Mikuláš Peksa.

Zdroj: www.lungta.cz/2020/04/25/ptame-se-ciny-kde-je-tibetsky-panchenlama/

www.tibet.net

https://en.wikipedia.org/wiki/11th_Panchen_Lama_controversy

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter