Karunou proti Koroně

Karunou proti Koroně

Dharamshala: V pátečním exkluzivním rozhovoru s Irou Trivedi, známou sloupkařkou a učitelkou jógy, hovořil prezident Dr. Lobsang Sangay o přijetí víry a duchovnosti během globální krize.

Prezident Dr. Sangay řekl, že spiritualita hraje zásadní roli v boji proti koronavíru, který se stal globální pandemií. Tu nelze porazit nijak jinak, než spojením sil celého lidstva.

Zmínil, že jeho vláda i Tibeťané po celém světě vykonávají chvályhodnou práci, pokud jde o humanitární podporu. „Tibeťané na celém světě, zejména klášterní společenství v celé Indii a Nepálu, aktivně přispívají ke zlepšení situace především u chudých lidí.“

Rovněž prohlásil, že Tibeťané v exilu jsou jedni z nejaktivnějších v boji proti koronaviru v Indii, zejména proto, že žádná země pro Tibeťany neudělala více, než právě Indie. Jako způsob, jak vyjádřit vděčnost a solidaritu, jsou Tibeťané odhodláni podílet se na řešení krize, jak nejlépe dokáží.

Na otázku, jak Jeho Svatost nahlíží na pandemii a jaké jsou jeho rady pro lidi, prezident Dr. Lobsang Sangay okamžitě odpověděl „Karunou“. „Jeho Svatost je silným zastáncem lidského soucitu. Jako někdo, kdo je inspirován starodávnou nálandskou tradicí a hodnotami, Jeho Svatost vždy zdůrazňuje, že základní lidskou přirozeností je soucit a že lidé jsou ze své podstaty laskaví, milující a soucitní. Jeho Svatost vyzdvihuje chování v souladu s „Karunou“ nad modlitby. Jak sám říkal, modlitba zkrátka nestačí.“

„Spíše než se zabývat malichernými rozdíly jako jsme MY a ONI, je mnohem důležitější, abychom se spojili jako jedna lidská komunita a uvědomili si, že jsme na sobě navzájem závislí, protože koronavirus nerespektuje sociální, rasové nebo ekonomické bariéry lidí, “dodal. Řekl, že to je něco, co se každý může naučit z duchovního hlediska.

Rovněž uvedl, že současná situace by měla být také použita jako  příležitost k ochraně životního prostředí a zlepšení zdravotního systému.

Nakonec informoval, že ve snaze o posílení globálního boje proti koronaviru by Jeho Svatost spustila globální online učení od 16. do 17. května 2020.

zdroj: www.tibet.net

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter