Srdečně Vás zveme na letošní Festival ProTibet. Čeká Vás nabitý program plný zajímavých hostů.

JS dalajlama slaví 86. narozeniny

JS dalajlama slaví 86. narozeniny

Byli jsme osloveni tibetským mnichem Thinley, abychom poslali krátký příspěvek do koláže gratulací z celého světa k 86. narozeninám Jeho Svatosti dalajlamy. Popřáli jsme za všechny české příznivce mnoho zdraví a dlouhý život.

Vzhledem k jeho aktivní činnosti i v úctyhodném věku jsme si vzpomněli i na jeho typický humor. Dalajláma je často tázán, kdo nastoupí po něm a jak proběhne nástupců výběr. Rád vypráví o setkání s jedním zvlášť vytrvalým novinářem z Newarku v New Jersey, který se zarputile domáhal odpovědi. Dalajlama si sundal brýle, pohlédl mu do očí a řekl:“ Podívejte se mi do tváře. Myslíte, že je třeba spěchat?“

Příhoda je zmíněna v knize „Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama“, která vyšla v loňském roce po jeho narozeninách. Dovolujeme si z ní citovat i po roce aktuální poselství.

Šestého července 2020 bylo Jeho Svatosti dalajlamovi osmdesát pět let. Blahopřáli mu přátelé z celého světa, mezi nimi i bývalý americký prezident G. W. Bis, Nancy Pelosiová a Ela Gándhiová, Mahátmova vnučka. Dalajlama později napsal, že ho dojala náklonnost, kterou mu gratulanti projevili, a že se těší na další dlouhý život, v němž bude moct sloužit lidstvu. V oficiálním projevu k Tibeťanům řekl, že žádná oslavná shromáždění nejsou nutná a vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19 ani moudrá. Chtějí-li jeho narozeniny nějak oslavit, byl by raději, kdyby alespoň tisíckrát odříkali mantru Avalókitešváry „Om mani päme húm“. Dodal: “Avalókitešvára je můj šéf a já jsem jeho posel.“

K složité době, kterou nyní lidstvo prožívá, se dalajlama vyjadřuje už od začátku pandemie. Navzdory stále napjatějším vztahům s komunistickou Čínou svůj soucit i modlitby vztahuje i k čínskému obyvatelstvu. Říká, že v současnosti se svět musí sjednotit. Využívá technologii k rozhovorům, předávání učení i komunikaci s lidmi z celého světa. Věří, že dnešní těžké časy nám připomínají, jak mohou soucitné činy – ať už jde o službu zdravotnického personálu, či zachovávání společenského odstupu – pomoci nám všem. Jeho Svatost zdůrazňuje, ž vedle duchovní stránky důvěřuje i vědě, a opakuje, že modlitby samy o sobě nestačí a že bychom „k překonání problémů, s nimiž se potýkáme, měli s odhodláním a odvahou využít vědu a lidský důvtip a dosáhnout tak našeho společného cíle, soucitnějšího a pokojnějšího světa“.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter