Diplomatický bojkot zimních olympijských her 2022 v Číně

Diplomatický bojkot zimních olympijských her 2022 v Číně

Dne 10. června 2021 přijal Český Senát usnesení, které vyzývá vládu k bojkotu zimních olympijských her, které se budou konat v čínském Pekingu v roce 2022 z důvodu závažného porušování lidských práv ze strany Číny především proti Tibeťanům a Ujgurům, ale i dalším. Usnesení bylo schváleno Výborem pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a předloženo Senátu předsedou Pavlem Fischerem.

Usnesení zdůrazňuje obavy z „masivního porušování lidských práv a svobod, genocidy a zločinů proti lidskosti, etnické diskriminace a potlačování kulturní, náboženské a politické identity“ v Tibetu a Sin-ťiangu. „Vyzývá vládu a další politické představitele České republiky, aby odmítli pozvání k účasti na olympijských hrách v ČLR, protože jejich přítomnost by mohla být zneužita k legitimizaci další diskriminace, násilí a potlačování základních práv“. Rovněž vyzývá vládu, aby vyhodnotila závazky Číny v oblasti lidských práv ze strany ČLR a aby systematicky řešila tyto problémy v orgánech OSN. Český olympijský výbor byl pověřen zajistit, aby byla Čína připravena „dodržovat zásady Olympijské charty a jejich dalších mezinárodních závazků a zabránit zneužívání olympijských her k politické propagandě“.

Senátor Pavel Fischer poznamenal: „Čína nadále porušuje mezinárodní úmluvy o lidských právech a zprávy o neustálém utlačování Ujgurů nebo hermeticky uzavřeném Tibetu jsou jen špička ledovce. Je třeba dbát na to, aby Čína politicky nezneužila olympijské hry k legitimizaci další diskriminace, násilí a potlačování základních práv.“ Senátor Přemysl Rabas pak k rezoluci uvedl: „Věřím, že podobný postoj jako český Senát zaujmout i další demokratické instituce po celém světě. Jak jsem nedávno ujistil nového tibetského premiéra Penpu Tseringa, Tibeťané budou mít v České republice vždy spojence, a toto usnesení je ukázkou tohoto závazku.“

Tibet Bureau (Tibetská kancelář) v Ženevě je vděčná České republice a jejich lidem za silnou podporu Tibetu a za to, že stojí s Tibeťany ve spravedlivém boji.

zdroj: www.tibet.net

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter