Čínské úřady zakazují Tibeťanům prodávat tsampu v ulicích Lhasy

Čínské úřady zakazují Tibeťanům prodávat tsampu v ulicích Lhasy

Čína posílila kamerový dohled a inspekce pouličních prodejců v tibetském hlavním městě Lhase a jeho okolí, ve snaze město vyčistit, ačkoli zdroje z autonomní oblasti tvrdí, že cílem opatření je dostat tibetské prodavače z ulic.

Místní úřady začaly 20. března ve městě s asi 560 000 lidmi provádět kampaň „Clean Up Lhasa“, ve které kontrolují všechny pouliční prodejce v chrámu Jokhang nebo Tsuglagkhang a okolí, uvedly zdroje, které z bezpečnostních důvodů odmítly být jmenovány.

Tibeťané považují čtyřpatrový buddhistický chrám na náměstí Barkhor ve Lhase za nejposvátnější a nejdůležitější chrám v Tibetské autonomní oblasti.

Čínské úřady také zakazují tibetským prodejcům, kteří prodávají tsampu, tibetskou základní potravinu vyrobenou z ječmene, sha-kampo nebo sušeného jačího a ovčího masa a další poživatiny, protože na nich nejsou řádné potravinářské odznaky, uvedl Tibeťan uvnitř regionu.

„Přestože čínská vláda naznačila, že cílem kampaně je udržet město Lhasa čisté, je vidět, že tato kampaň se zaměřuje pouze na tibetské prodejce,“ řekl pro Radio Free Asia.

Úřady také říkají tibetským pouličním prodejcům, aby přestali prodávat CD s tibetskými písněmi, a bezdůvodně je vyslýchají, dodal zdroj.

„To způsobilo spoustu problémů Tibeťanům, kteří se živí jako pouliční prodavači,“ řekl.

Zvýšenou kontrolou Čína pevně drží Tibet, omezuje politické aktivity Tibeťanů a mírové vyjádření kulturní a náboženské identity jako buddhistů. Tibeťané si často stěžují na diskriminaci a porušování lidských práv čínskými úřady a politiky, které jsou podle nich zaměřeny na zničení jejich národní a kulturní identity.

Vzhledem k nedávným politicky důležitým svátkům byla v celé Lhase a dalších větších městech zvýšena ostraha a kontrola náhodných Tibeťanů. Úředníci jim například kontrolují telefony, zda jsou v kontaktu s lidmi mimo region. Tímto způsobem se Čína snaží zabránit únikům informací z Tibetu.

„V rámci všech těchto kampaní chce čínská vláda vymýtit jakékoli místo nebo obchod, kde by se mohla tvořit silnější komunita,“ řekl Gjal Lo, tibetský akademik a autor knihy Social Structuration in Tibetan Society: Education z roku 2021, Společnost a spiritualita.

Úřady zatím v rámci kampaně „Clean Up Lhasa“ vyslechly téměř 30 pouličních prodejců a podle informací na webových stránkách policie ve Lhase budou pokračovat v kontrolách prodavačů.

„Někteří pouliční prodavači nadále prodávají své věci, protože je to jejich živobytí,“ řekl další tibetský zdroj.

Jiní, kteří se pokusili čelit čínským úřadům, byli zadrženi.

„Čínská vláda se pod rouškou takových kampaní snaží odebrat jediný zdroj příjmů mnoha z těchto tibetských prodejců,“ řekl.

Možným motivem kampaně je, že čínská vláda chce zachovat své tvrzení, že zlepšila ekonomický rozvoj Tibetu, vzhledem k tomu, že Lhasa je turistickým centrem, řekl Xiang Xiaoji, čínský právník se sídlem v New Yorku.

„Nechtějí, aby turisté viděli Tibeťany na ulici jako prodavače,“ řekl RFA. „Chtějí vykreslit, že Tibeťané žijí dobrý a finančně spokojený život.“

zdroj: Radio Free Asia

Originální článek ZDE.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter