Festival ProTibet

Festival ProTibet má dlouhou tradici. První ročník jsme zorganizovali v Ostravě v roce 2002. Hlavním posláním Festivalu je přibližovat tibetskou kulturu i tradice široké veřejnosti a informovat o porušování lidských práv a poukazovat na aktuální situaci v Tibetu, který již desítky let trpí pod čínskou nadvládou. Akce probíhají vždy v březnu, kdy si každoročně 10. března připomínáme krvavě potlačené povstání ve Lhase, hlavním městě Tibetu, při kterém přišlo v roce 1959 o život více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu.

Za dobu své existence Festival přivítal buddhistické mnichy i člena parlamentu tibetské exilové vlády, přednášky horolezců Diny Štěrbové, Leopolda Sulovského či Libora Uhera, hostil také herečky Báru Hrzánovou, Nelu Boudovou a herce Jaroslava Duška, režiséra Viliama Poltikoviče, fotografa a režiséra Josefa Vaniše, který navštívil a zdokumentoval v roce 1953 tehdy ještě svobodný Tibet a mnoho dalších.

Dvacátýdruhý ročník festivalu se bude konat na téma „Češi v Tibetu“ a představí neobvyklé osudy našich lidí ve vzdálené zemi. Zároveň přinese informace z podzimního setkání zástupkyně J.S. dalajlámy a členů tibetského exilového parlamentu s českými politiky na půdě Senátu, kterého se naši zástupci zúčastnili. Projednávaly se témata, jak mohou Česko a EU přispět k řešení krize v Tibetu.

Za podporu Festivalu mnohokrát děkujeme firmě Portaflex.

Program Festivalu ProTibet 2023

Ostrava

AŽ ZAŘVE LEV – film Jana E. Svatoše

pátek 10.3.2023 v 18:00 Stará Aréna, 28. října 23 Moravská Ostrava

Film ČR/ 100 minut. Originální středověká road movie Jana E. Svatoše nám připomene, že problémy řešené ve středověku jsou aktuální i v naší době. 

V životě krále Přemysla II. Otakara měl lev velký význam. Za jeho vlády získal svoji charakteristicky rozdvojenou oháňku a v erbu českého království se usadil natrvalo. Ve filmu se potkává jeden z nejvýznamnějších českých králů s poutníkem Odorikem neboli bratrem Oldřichem, který jako první Evropan navštívil Tibet. Oba mají mnoho společného. Jednomu ukradli autorství nejslavnějšího cestopisu té doby, druhému království v srdci Evropy.

 

ZAKÁZANOU KRAJINOU – divadelní představení

neděle 12.3.2023 v 19:00 Studio G, Chelčického 8, Moravská Ostrava

Hra vypráví o životě skutečné ženy jménem Alexandra David-Neel a jejím dobrodružném putování Tibetem.

Na začátku 20. století se A.D.Neel rozhodla procestovat „Zakázanou zemi věčného sněhu“, která byla v té době neprodyšně uzavřena cizincům. Převlečená za žebračku na svaté pouti pronikla na odlehlá divoká místa, často jako úplně první člověk bílé rasy, a přinesla o nich poutavé vyprávění ve svých pozoruhodných cestopisech. 

 

HIMÁLAJSKÉ CENTRUM – přednáška PhDr. Zuzany Ondomišiové

středa 15.3.2023 v 18:00 Antikvarát a klub Fiducia, Nádražní 30 Moravská Ostrava

PhDr. Zuzana Ondomišiová přenáší Himálajským centrem kousek Tibetu do české kotliny. Dozvíte se informace o činnosti centra, o společnosti Potala a o aktuálním dění v Tibetu.

Himálajské centrum vytváří kontakty mezi naší a himálajskou civilizací, rozvíjí a zprostředkovává pomoc obyvatelům zemí himálajského regionu a působí jako informační, vzdělávací a kulturní centrum pro širokou veřejnost.

 

PIVOVAR JAČÍ KRÁL – přednáška Maxima Nesázala

pondělí 20.3.2023 v 18:00 Stará Aréna, 28. října 23 Moravská Ostrava

Beseda s Maximem Nesázalem nejen o tom, jak v Tibetu vznikal nejvýše položený pivovar světa. Aneb další české prvenství v Zemi sněhu.

Maxim Nesázal, pochází z Česka, studoval prestižní Opengate a pak politologii a filozofii na University of Aberdeen ve Velké Británii. V roce 2013 odešel učit angličtinu do Číny, pak do Tibetu, do východotibetského regionu Kham, kde provozuje guesthouse Khampa Cafe. Tady zakotvil a žije se svou tibetskou ženou Zhuomou a synem Karlem Jaši.

 

NOVINÁŘEM V ČÍNĚ – přednáška Tomáše Etzlera

středa 22.3.2023 v 18:00 Centrum PANT, Čs. Legií 22 Moravská Ostrava

Český novinář Tomáš Etzler připravil v Číně během sedmi let přes 500 reportáží a živých vstupů. Dozvíte se, jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé, čemu v totalitní Číně čelí novináři a další osobní zážitky ze země, kde komunistická vláda snaží zcela ovládat životy svých občanů.

Rodilému Ostravákovi se podařilo dostat do míst, kam už se to poté jiným západním novinářům už nepodařilo. A z těchto zkušeností vznikla kniha i film.

Přímý přenos z akce můžete sledovat na https://www.youtube.com/watch?v=H4K6VVKBMcE

SÚTRA SRDCE A KVANTOVÁ FYZIKA – přednáška Ing. Radima Chytky

sobota 25.3.2023 v 17:00 Centrum PANT, Čs. Legií 22 Moravská Ostrava

Buddhismus a kvantová fyzika. Lze mezi touto západní logikou a východní moudrostí buddhismu najít most? Dozvíme se na přednášce Ing. Radima Chytky.

 

DAR NENÍ VĚC, ALE SPOLEČENSKÝ VZTAH – setkání příznivců MOSTu ProTibet 

úterý 4.4.2023 v 18:00 Centrum PANT, Čs. Legií 22 Moravská Ostrava

Setkání dárců a příznivců organizace MOST ProTibet o.p.s. spojené s promítáním a povídáním o životě a situaci Tibeťanů v indickém Himálaji. 

Ředitelka obecně prospěšné společnosti seznámí příchozí s nejnovějšími zprávami z „Malého Tibetu“, kam se zástupci organizace vydali po dvouleté covidové přestávce. Zároveň se budou moci osobně seznámit lidé, jejichž dary pomáhají dětem a starým Tibeťanům v indickém exilu.

Praha

DAR NENÍ VĚC, ALE SPOLEČENSKÝ VZTAH – setkání příznivců MOSTu ProTibet

neděle 26.3.2023 v 14:00 Restaurace u Švejků, Újezd 22, Praha 1 

Setkání dárců a příznivců organizace MOST ProTibet o.p.s. spojené s promítáním a povídáním o životě a situaci Tibeťanů v indickém Himálaji. 

Ředitelka obecně prospěšné společnosti seznámí příchozí s nejnovějšími zprávami z „Malého Tibetu“, kam se zástupci organizace vydali po dvouleté covidové přestávce. Zároveň se budou moci osobně seznámit lidé, jejichž dary pomáhají dětem a starým Tibeťanům v indickém exilu.

 

ČTENÍ HIMÁLAJSKÝCH POHÁDEK– dobročinná akce se známými osobnostmi

sobota 26.3.2023 v 17:00 Restaurace u Švejků, Újezd 22, Praha 1 
Dobročinný večer ProTibet spojený se čtením Himálajských pohádek v podání Nely Boudové, Báry Štěpánové, Lady Jelínkové, Kristýny Janáčkové, Báry Hrzánové, Michala Zelenky, Jana Kříže a dalších…
Můžete se těšit také na společnost dalších milých hostů, setkání se stávajícími dárci, besedu s vedením MOSTu ProTibet, spoustu vtipných i náročných zážitků z cest po Indii a povídání o situaci v Tibetu.
Program bude spojený s benefičním prodejem darovacích certifikátů, módy, kosmetiky a dalších předmětů. Výtěžek akce jde na podporu zdraví dětí v Himálaji.

 

Olomouc

DAR NENÍ VĚC, ALE SPOLEČENSKÝ VZTAH – setkání příznivců MOSTu ProTibet

sobota 25.3.2023 v 15:00 Buddhistické centrum Gotama, Na Střelnici 1212/39 Olomouc

Setkání dárců a příznivců organizace MOST ProTibet o.p.s. spojené s promítáním a povídáním o životě a situaci Tibeťanů v indickém Himálaji. 

Ředitelka obecně prospěšné společnosti Jana Ďásková Neboráková seznámí příchozí s nejnovějšími zprávami z „Malého Tibetu“, kam se zástupci organizace vydali po dvouleté covidové přestávce. Zároveň se budou moci osobně seznámit lidé, jejichž dary pomáhají dětem a starým Tibeťanům v indickém exilu.

 

TIBET – výstava

čtvrtek 6.4.2023 – 27.8.2023 Arcidiecézní muzeum, Václavské náměstí 3 Olomouc

Umělecká tvorba byla v buddhistickém pojetí tradičně vnímána jako „podpora“ tří aspektů buddhovství: těla, řeči a mysli. Umělecké předměty po staletí sloužily jako prostředky k meditaci, modlitbě i k didaktickým účelům. Vyznačují se bohatou ikonografií, hlubokou symbolikou a mistrným zpracováním materiálů.

Tibetský buddhismus výrazně ovlivnil život v celé oblasti kulturního Tibetu, který zahrnuje centrum tibetské civilizace, oblasti dnešních severních, středních a jihovýchodních provincií Číny a dnešního Mongolska. Tibetské umění je neodmyslitelně spjato s náboženstvím. Vedle dominantního buddhismu hrají v této kulturní oblasti velkou roli i jiná náboženství − zejména bön, který vychází z přírodních kultů a šamanismu a jehož původ lze hledat v době před příchodem buddhismu.

Těšíme se na Vás.

Fotogalerie k Festivalu ProTibet

Chcete se na něco zeptat?

Ing. Jana Ďásková Neboráková

Ing. Jana Ďásková Neboráková

Ředitelka organizace

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter