Festival ProTibet

První ročník Festivalu ProTibet jsme zorganizovali v Ostravě v roce 2002. Jeho hlavním posláním je přibližovat tibetskou kulturu minulosti i současnou veřejnosti. Hlavní program festivalu je pořádán v Ostravě a přidružené akce se konají v dalších obcích ČR.

 Akce probíhají vždy v březnu, kdy si každoročně 10. března připomínáme krvavě potlačené povstání ve Lhase, hlavním městě Tibetu, při kterém přišlo v roce 1959 o život více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu.

Festival ProTibet v Ostravě 2024:   „Yak – představit Tibet“

Jak nově představit zájemcům dnes opomíjenou zemi Tibet? Možná právě prostřednictvím vysokohorského skotu – yak (jak) patří mezi nejtypičtější tibetská zvířata. Chovatelsky nenáročné zvíře, nezastupitelný pomocník ve velkých výškách Himálaje. Ale jak lze na 23. ročníku Festivalu ProTibet zjistit, tak také téma pro nevšední filmovou tvorbu, otázku zemědělství či nástroj omezování lidské svobody.

Festival přinese dále do Ostravy nejnovější překlad Bardo Theodol, představí na sklonku loňského roku vyšlou knihu Dalajlama a Havel, bude se promítat unikátní dokument z roku 1990 či se na besedách rozebírat čínská rozvojová politika v Tibetu. Poslední debata se pokusí zodpovědět otázku nástupnictví stávajícího 14. dalajlámy. V průběhu celého měsíce poběží pro zájemce charitativní dražba obrazů jaků, jejíž výtěžek podpoří tibetské studenty.

MOST ProTibet má 20 let!

Letos oslavíme kulaté výročí! Díky dárcům jsme pomohli zlepšit tisíce lidských osudů částkou přesahující 50 milionů korun. Děkujeme všem, kteří pomáhají s námi!

Program Festivalu ProTibet v Ostravě 2024

5. 3. – 19:30 – MINIKINOKAVÁRNA – promítání filmu

Lunana: Jak ve třídě – Bhútán / 2019 /110 min (Jednoduchý příběh s velkým srdcem – zpívat v baru někde v Austrálii nebo učit vysoko v Himálaji ve škole bez elektřiny a topení s jakem v předsíni?) 

www.minikino.cz, Kostelní 2572/3, vstup 120,-

(Za)jímavý režijní debut Pawo Choyning Dorjeho. Jako první bhútánský film vůbec byl nominován v kategorii cizojazyčné produkce na Oscara. Mladý učitel nerad odchází do odlehlé horské vesnice Lunana učit děti pastevců. Po vyčerpávající cestě nachází školu v neutěšených podmínkách, ale také upřímně čisté lidi a nadšené děti. Filmem prostupuje strhující vysokohorská příroda – ale happy end se nekoná.

6. 3. – 16.00 – Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – beseda

Jak v Himálaji – beseda o jacích a lidech (Jana Ďásková)

www.zoo-ostrava.cz, vstup 0,-

Při svých cestách do tibetských komunit v Indii se členové MOSTu ProTibet nepotkávají jen s podporovanými Tibeťany. Na náhorních plošinách ještě dnes žijí nomádi se svými stády koz či jaků. Tradiční způsob života však mizí díky jednodušším příjmům z turistiky, nepříznivým klimatickým změnám a zásahům čínských úřadů. Budou se jaci i nadále toulat po širých pláních nebo skončí v ohradách jako výhodný artikl na produkci masa? Jak se žije jakům a lidem v Himálajích bude vyprávět ředitelka organizace.

12. 3. – 15.30 – Knihovna města Ostravy – promítání filmu

Himalaya caravana – Francie, Velká Británie, Švýcarsko, Nepál / 1999 / 108 min

Přichází čas vydat se s karavanou jaků naložených solí do údolí, aby se dle staleté tradice uskutečnil směnný obchod. Ne všichni dorazí do cíle. Impozantní soundtrack i film Vás jistě ohromí.

www.kmo.cz/pobocky/daliborova, vstup 0,-

Fascinující příběh o unikátní tradiční komunitě s téměř mytologickým příběhem. Lidé z hor musí vyměnit svou sůl za potraviny a věci nezbytné pro přežití v drsných přírodních podmínkách. Jejich pouť je nebezpečná a navíc se stává jádrem generačního sporu. Věřit tradičním poselstvím bohů nebo vlastnímu rozumu? Film vyniká nesmírnou fotografickou krásou, ohromující hudbou, pozornost je věnována vykreslení rituálů a zvyklostí horského národa.

13. 3. – 19.00 – Centrum PANT – přednáška s besedou

Tibetští pastevci jaků a čínská rozvojová politika – Dr. Jarmila Ptáčková

Svědkyně mizejícího Tibetu se podělí o informace i praktické zkušenosti ze svých cest

www.centrum-pant.eu, vstup 90,-

Významná česká sinoložka a tibetoložka Jarmila Ptáčková jezdí do Tibetu přes dvacet let. Na vlastní oči tak sleduje, jak se pod vlivem čínské vlády mění. Chová jaky, spoluzaložila spolek Thonmi z. s. a zájemcům se jeho prostřednictvím snaží předat více informací o střední a východní Asii se zaměřením na Tibet.

20. 3. – 18:00 – Stará aréna – promítání filmu

Byť na jeden jediný den.. 

Projekce dokumentárního filmu režiséra Davida Ondříčka AUM o první návštěvě Jeho Svatosti 14. dalajlamy v Praze v únoru 1990 + beseda s Alexandrem Neumanem, tehdejším tajemníkem prezidenta Václava Havla.

www.staraarena.cz, 1. října 23, Moravská Ostrava, vstup 120,-

Reportážní dokument zaznamenává autentickou atmosféru a náladu první návštěvy Jeho Svatosti dalajlámy v tehdejším Československu a jeho setkání s Václavem Havlem v ovzduší velice čerstvě nabité svobody. Součástí promítání bude beseda s pamětníkem a organizátorem návštěvy A. Neumanem.

21. 3. – 18:00 – Antikvariát a klub Fiducia – beseda

Čím Tibetská kniha mrtvých je a čím není…

beseda s Alexandrem Neumanem, autorem nového překladu kompletního cyklu nauk Bardo Thedol, na západě ne úplně přesně prezentovaného jako Tibetská kniha mrtvých.

www.klubfiducia.cz, Nádražní 30, Moravská Ostrava, vstup 0,-

Dílo je považován za jednu z nejvýznamnějších tibetských literárních a filosofických písemností. Obsahuje detailní a přesvědčivé popisy posmrtného stavu (bardo), doprovázené výkladem buddhistických meditací, které mohou zcela proměnit dosavadní zkušenost našeho běžného denního života. Kniha rovněž nabízí rady, jak umírajícím pomoci na jejich cestě, a může být i inspirací k tomu, jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou blízkého člověka.

25. 3. – 19:00 – Centrum PANT – debata

Další dalajlama?

Zuzana Ondomišiová, David Gardáš, Kateřina Procházková – debata o pokračování instituce dalajlamy a představení knihy Dalajlama a Havel.

www.centrum-pant.eu, Čs. legií 22, Moravská Ostrava, vstup 90,-

Historickou roli dalajlamů v rámci tibetského buddhismu i jejich nejistou budoucnost přiblíží v debatě Zuzana Ondomišiová (Potala) a David Gardáš (Sinopsis). Oba tito experti se podíleli i na nové knize Dalajlama a Havel – dvě osobnosti světového významu a porevoluční vývoj česko-tibetských vztahů. Publikaci o unikátním poutu mezi čtrnáctým dalajlamou a prvním českým prezidentem představí i spoluautorka, moderátorka večera – Kateřina Procházková (Sinopsis).

1. 3. - 31. 3. – Vydraž si svého jaka!

Benefiční dražba obrazů jaků z dílen tibetských studentů. Malby jsou vystavené na https://www.facebook.com/protibet a zájemci si formou zveřejnění částky v komentáři můžou obraz zakoupit. Majitelem se stane účastník s nejvyšší nabídkou do 31. března.

Tilschové 7, Mariánské Hory, www.protibet.cz

Obrazy namalovali studenti THF (Tibetan Homes Foundation). Organizace MOST ProTibet podporuje tuto exilovou tibetskou školu (http://www.tibhomes.org) od roku 2008 a čeští dárci pomáhají při studiu už druhé generaci studentů. Výtěžek půjde na účet organizace THF do Mussoorie v Indii pro další vzdělávání mladých Tibeťanů.

Za podporu Festivalu mnohokrát děkujeme firmě Portaflex, Statutárnímu městu Ostrava a městskému obvodu Moravské Ostrava a Přívoz.

Chcete si zorganizovat Festival ProTibet ve vašem městě?

Filmy
 • Poslední dalajlama (anotace)
 • Slova mého dokonalého učitele (anotace)
 • Kauza Tibet – Dokumentární film Kauza Tibet byl vytvořen speciálně pro 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Dokument ve zkratce mapuje čínskou okupaci Tibetu od vstupu čínských vojsk v roce 1950 po současnost.
 • Rozhovor s premiérem Lobsang Sangye – Rozhovor proběhl v roce 2018 u příležitosti konání konference Forum 2000. Premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangayodpovídá na dotazy v rámci konference Forum 2000 týkající se jeho dětství, studia a poslání v roli premiéra. Na závěr se vyjádřil k 60. výročí lhaského povstání.
Výstavy
 • Tibet na křižovatce formát A3 – (doporučeno těm, kteří výstavu ještě neměli) (14 panelů)
 • Šťastné příběhy Tibetu – MOST ProTibet k 20 letům – formát A3 (15 panelů)
 • Tsampa – jídlo bohů formát A3 (13 panelů)

Náhledy výstav na webu.

Tsampa

Tsampa k prodeji

 • Tsampa se 40% slevou (přímý odkup, bez komise)
 • Po vyplnění počtů kusů pošleme emailem fakturu

 

Festivalové balíčky

Mám zájem o objednání balíčku pro náš lokální Festival ProTibet. Výtěžek festivalu bude věnován na nákup kvalitní výživy pro nomádské děti.

Poplatek za poskytnutí balíčku je 500,- na pokrytí poštovného a výrobních a časových nákladů. Částku zašlete prosím předem na č.ú. 2000054614/2010. Variabilní symbol je 100 a do poznámky uveďte město / jméno.

  Objednávám

  Filmy

  Výstavy

  Tsampa k prodeji

  Tsampa se 40% slevou (přímý odkup, bez komise). Do poznámky uveďte požadované množství.

  Plakáty

  Do poznámky uveďte požadované množství.

  Kontaktní údaje

  Odkaz, kde bude uveden přesný program Vašeho festivalu.
  Most Pro Tibet

  Chci podpořit tibetskou osvětu v ČR

  Podpořím festival finančně

  Fotogalerie k Festivalu ProTibet

  Chcete se na něco zeptat?

  Ing. Jana Ďásková Neboráková

  Ing. Jana Ďásková Neboráková

  Ředitelka organizace

  Pomáhejte s námi

  V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

  Newsletter