Tsampa je tradiční tibetský pokrm s tisíciletou historií, jedná se o pražený, speciálně namletý bio ječmen oříškové chuti i vůně.

Tsampa ProTibet

Jelikož už je tsampa napražená, nemusí se nijak tepelně upravovat, a proto dodá jakémukoliv jídlu spoustu živin a minerálů během minuty – stačí ji zkrátka přimíchat. Je to rychlá, chutná, velmi výživná a zdravá snídaně i svačina naprosto ideální do kaší, dezertů, na výlety, do hor i pro extrémní sportovní zátěž.

Tsampa nasytí i ve velmi malém množství, je lehce stravitelná, má nízký glykemický index a je velmi bohatá na vitamíny K, E, B, minerály, betaglukan a vlákninu. Obsahuje jen velmi málo lepku.

Tsampa a její význam pro Tibeťany

Téměř celý Tibet se rozkládá na Tibetské náhorní plošině, průměrná nadmořská výška na jihu země je 3 000 m.n.m., na severu pak 4 500 m.n.m. Takto vysoko v horách je krajina drsná a půda jen velmi málo úrodná. Ječmen je jedna z mála plodin, které se v takovýchto podmínkách dají pěstovat.

Tibeťané tsampu milují. Dokonce Jeho Svatost dalajlama si na ní dennodenně pochutnává ve formě malých kuliček tsampy smíchané s čajem, mlékem, vodou, jogurtem a také s tibetským ječmenným pivem Chang. Často si dává i tsampovou kaši. – (zjištěno z autobiografické knihy Jeho Svatosti dalajlamy Svoboda v exilu)

Tsampa Tibeťany provází již více než tisíc let. Často se jí říká „Jídlo bohů“. A na svatbách se tradičně vyhazuje do vzduchu jako symbol štěstí a radosti.

Historie tsampy je také politická. Pro tibetskou kulturu získala význam po čínské okupaci Tibetu v roce 1952. Vzhledem k velikosti a zeměpisné charakteristice Tibetu nejsou Tibeťané sjednocenými lidmi. Jazyk, náboženství a etnicita se mohou v jednotlivých regionech lišit. Tsampa je to, co všechny spojuje dohromady. Před tibetskou revolucí v roce 1958 noviny Tibet Mirror zveřejnily veřejné oznámení „Tsampa Eaters“ (Tsampa Jedlíci), které oslovilo všechny Tibeťany. Tsampa byla pak považován za symbol, který sjednotil tibetský lid.

Photo: Vijay Kranti

Tsampa ProTibet


Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.