Škola Maga – Tibet

Škola leží ve vysoké nadmořské výšce (kolem 4000m.n.m.) v nejchladnějším okrese provincie Sichuan, kde vládnou náročné podmínky. Teplé počasí zde panuje pouze necelé tři měsíce, v zimě klesá teplota až k mínus 30 stupňům. Region je vzálený od státních škol a je zde vysoké procento negramotnosti, většina obyvatel jsou nomádi, průměrný roční příjem je kolem 4tisíc Kč. Dodnes zde není zavedena elektřina, s výjimkou několika malých solárních panelů poskytujicí elektřinu pro nejzákladnější potřeby. Škole chybí většina základního vybavení, dosavadní pomůcky a nábytek poskytli místní obyvatelé. Žáci jsou jak nomádské děti, sirotci, i mladí mnichové, chlapci i děvčata neomezeného věku.

Byla založena místní komunitou za podpory kláštera v roce 2008, kdy byla po školské “reformě” zrušena škola státní. Škola leží ve výšce 4 100 m n. m. V oblasti Maga žije přibližně 1 500 lidí a je v ní téměř 90% negramotnost.

Škole se nedostávají základní učební pomůcky – učebnice, psací potřeby, nábytek, pomůcky pro hry (fotbalový, basketbalový míč), ani oblečení, čepice a boty pro děti na chladnější měsíce (Některé z dětí jsou sirotci. Oblečení s krátkými rukávy se nehodí, v noci a po většinu roku i přes den je zima). Přikrývky – kvůli nedostatku oblečení je děti používají i přes den, není možnost vyprání a zašití.

Škola má tři malé místnosti, během loňského roku přibyli tři modré stany (náhradní bydlení při katastrofách, Yushu je toho plný), které taky slouží jako učebny.

Několik sirotků přivedl Wengjia do školy v létě po zemětřesení v Jyekundu (Yushu), některé z nich mladší tří let.

Potřebné věci:

  1. učebny, celkové investice 77400RMB (přes 200tis.Kč) včetně učebních materiálů, zařízení, nezahrnuje platy dělníkům – místní dělníci
  2. 15lavic, každá lavice pro 3 děti, vyrobí místními truhláři, 17000RMB (přes 40tis.Kč)
  3. jakékoli teplé oblečení, rukavice, čepice
  4. základní učební pomůcky, psací potřeby, basketbalový/fotbalový míč
  5. léky
  6. tabule (3)
  7. stany sloužící výuce
  8. deky, přikrývky
  9. knihy v tibetštině

 

Projekt byl ukončen v roce 2013. Nebylo již možné dále podporovat z důvodu čínských restrikcí.

Fotogalerie k ukončenému projektu Škola Maga

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter