Vážení přátelé,
14. ročník Festivalu ProTibet 2015 je za námi a máme velkou radost z toho, že jeho fotografie č. 3výtěžek se vyšplhal na rekordních 131 586 Kč. Předáme ho malým mnichům z kláštera Diskit v Himálaji na kvalitní stravu, vzdělání a lékařskou péči. Velmi děkujeme za podporu festivalu dárcům, mediálním parterům, organizacím a institucím, kteří se na festivalu podíleli, a také dobrovolníkům a návštěvníkům akcí.

Festival se konal ve více než čtyřiceti městech České republiky a nabídl mnoho zajímavých akcí. Měli jste možnost navštívit horolezecké a cestovatelské přednášky, poslechnout si tibetské příběhy a pohádky, zatančit tibetský tanec, zhlédnout strhující filmy nebo si namalovat tibetskou vlajku. Do 14. ročníku se zapojily i školy, jejichž žáci měli možnost zhlédnout filmy o tibetských dětech putujících do indického exilu. Na fotografie z festivalových akcí se můžete podívat na naší facebookové stránce.

Čtyři desítky měst – to je Festival ProTibet 2015!

Pátý Čech na K2 – Honza Trávníček
Učitel tibetského tance – Tenzin Tsedup
Slavná československá horolezkyně – Dina Štěrbová
Chrámový tanec Bharatanatyam – Kripa Devi
Dále účinkují: Jaroslav Krejčí, Viliam Poltikovič,
Vladimíra Včelná,Vladimír Polák, Petr Kubes
a Dominika Dworoková.
Skvělá produkce tibetských filmů a výstav

Odkaz na video     Banner ke stažení      Tisková zpráva

Festivalové balíčky zdarma

I tento rok jste měli možnost zapojit se do programu festivalu. Stačilo si objednat balíček s filmy a plakáty zdarma pod podmínkou zaslání výtěžku z pořádané akce. Výtěžek byl zasílán na účet číslo 2000054614/2010, v. s. 400.
Kontakt: Bc. Tomáš Přichystal, email: tomas@protibet.cz, tel. 604 314 775

Taneční workshopy a vystoupení

Festival ProTibet 2014Známý tibetský umělec Tenzin Tsedup, člen prestižního Tibetského institutu múzických umění, zatančil a zazpíval tradiční tibetské písně a tance. Již podruhé představil své umění v Olomouci a Brně. Další perličkou byl tři tisíce let starý chrámový tanec Bharatanatyam, který poprvé v Olomouci představila Kripa Devi, bývalá členka indického divadla.

Projekce filmů

Mohli jste shlédnout projekci filmů současných tibetských i zahraničních tvůrců, např. Arvina Iyera nebo Joshui Dugdalea. Promítali jsme vězeňské drama Drapchi, dokument Bez mrknutí, který zachycuje osmnáct měsíců života a práce 14. dalajlamy, snímek německé režisérky Marie Blumencron o exilovém dobrodružství Good Bye Tibet a dále film o moderně smýšlejícím a známém buddhistickém mistrovi Dzongsar Kjencem Rinpočhem s názvem Slova mého dokonalého učitele.

Přednášky a besedy s řadou známých osobností

GEŠE ŇIMA ÖZERHorolezec a pátý Čech na vrcholu K2 Honza Trávníček uskutečnil v Olomouci přednášku o úspěšné expedici na K2.

Více
Herci z  Moravského divadla Olomouc Vladimíra Včelná, Jaroslav Krejčí a Petr Kubes čtli Himalájské pohádky a veselé historky z Tibetu. V Ostravě představil svůj dokumentární cyklus Brána smrti dokumentarista Viliam Poltikovič. Herec Moravskoslezského národního divadla Vladimír Polák četl ukázky z knihy My Tibeťané.

Školní projekce a výstavy fotografií

Do festivalu se letošní rok zapojila celá řada základních i středních škol z celé České republiky.

Více
Na školách proběhly projekce filmů německé režisérky Marie Blumencron s názvy Útěk přes Himaláj a Na druhé straně Himaláje. Žáci z olomouckých ZŠ i SŠ měli příležitost zhlédnout filmy 10. 3. v olomouckém kině Metropol. V průběhu března proběhla celá řada výstav s tibetskou tematikou s názvem Tibet na křižovatce.

Za podporu Festivalu děkujeme těmto institucím a organizacím

Více
Česká rozvojová agentura a Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ostrava a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, LF a PdF UPOL, Muzeum umění Olomouc, Vlastivědné muzeum Olomouc, Kino Metropol, Člověk v tísni a dále firmám Properus, s. r. o., Profit a.s. a Kafe Kodó. Za poskytnutí finančního daru velmi děkujeme také Správě nemovitostí Olomouc. Dále děkujeme všem dobrovolníkům, kinům a dalším institucím, které se podílí na organizaci a propagaci festivalu po celé České republice.

Za mediální podporu festivalu děkujeme:

cestovatelským a turistickým webům HedvabnaStezka.cz, cestovatel.cz, treking.cz a ecesty.cz.

Klášter Diskit a malí mniši

Diskit - hryKlášter byl založen roku 1463 stoupencem školy Gelugpa Šerab Zangpem. Leží byl v údolí Nubra ve výšce 3 600 m. n m. u pákistánských hranic. V klášteře, který se klene na vrcholku skály, dnes žije přes 200 mnichů.
Naše organizace v rámci projektu Adopce na dálku dnes pomáhá třiceti malým mnichům, kteří se díky tomu mohou vzdělávat. Výtěžek festivalu věnujeme malým mnichům na kvalitnější jídlo a také potřebné léky a lékařskou péči. Děkujeme všem, kteří festival navštíví!
A jak vypadá takový běžný den malých mnichů?
Vstávají v 6 hodin ráno a jako první věc proběhne ranní modlitba. Následuje snídaně a před započetím studia se opět pomodlí. Každý den se ve čtyř třídách učí děti tibetštinu, hindštinu, angličtinu, matematiku a náboženství. Školní den je zakončený modlitbou a nezbytnou součástí jejich dne – čajem. Ze školní lavice vedou jejich kroky ven na hřiště, kde hrají fotbal nebo kriket. Po odpoledni plném pohybu následuje večeře a pak už je čas jít spát. Provoz klášterní školy je jen z malé části financován indickou vládou a za pomoci vesničanů, ale další chybějící prostředky si musí zajistit klášter sám. Proto jsme se rozhodli této škole dlouhodobě pomáhat.