Vážení přátelé,
16. ročník Festivalu ProTibet 2017 je za námi a máme radost, že se opět podařilo na mnoha místech České republiky zorganizovat akce na podporu vzdělání buddhistických mnišek. Velmi děkujeme za podporu festivalu dárcům, mediálním parterům, organizacím a institucím, kteří se na festivalu podíleli, a také dobrovolníkům a návštěvníkům akcí.

Festival se konal ve více než třiceti městech České republiky a nabídl mnoho zajímavých akcí. Měli jste možnost se setkat s buddhistickým mnichem Pemou Samdupem, navštívit přednášky o cestování, tibetských hoaxech nebo o našich rozvojových projektech, poslechnout si tibetské příběhy a pohádky, zhlédnout strhující filmy nebo vidět, jak vzniká tradiční písková mandala. Do 16. ročníku se zapojily i školy, jejichž žáci měli možnost zhlédnout film o životě Jeho Svatosti dalajlamy – Bez mrknutí.

Odkaz na video         Tisková zpráva

Festival ProTibet 2017

Hlavní postavou letošního Festivalu ProTibet byl buddhistický mnich Pema Samdup, který přijel do České republiky ze severoindického kláštera Kowang. Pema Samdup dvakrát sypal pískovou mandalu a měl několik přednášek o buddhismu a životě v klášteře.

Výraznou součástí byly opět filmové projekce, zejména film Slunce za mraky – Boj Tibeťanů za svobodu, ve kterém se Jeho Svatost dalajlama a celá řada tibetských intelektuálů zamýšlí na čínskou okupační politikou a budoucností Tibetu. Dalším filmem byl Až budou létat oceloví ptáci, který zkoumá komplex navzájem se ovlivňujících vztahů mezi současným tibetským buddhismem a západní kulturou.

Za mediální podporu Festivalu děkujeme cestovatelským portálům Hedvábná stezka a Život na cestách.

Za podporu Festivalu děkujeme také všem institucím a organizacím, které se aktivně zapojily do organizace Festivalu v regionálních místech.

V neposlední řadě děkujeme všem návštěvníkům. Věříme, že jste si letošní Festival užili a budeme se těšit zase příští rok.

Vzdělání buddhistických mnišek v klášteře Kowang

V srdci Himálaje v údolí Spiti ve výšce 3 600 m n m. byla díky dárcům vystavěna a vybavena více než polovina školy pro mnišky buddhistické školy Sakya. 

Klášterní škola pro dívky má za cíl podpořit zachování tibetských i spitských tradic a je důležitým vzdělávacím centrem pro dívky z skolí. Škola má kapacitu pro čtyřicet buddhistických mnišek. Škola leží u tibetských hranic a budujeme ji ve spolupráci s nadací Sapan Foundation a dalšími organizacemi jako Spiti Sapan Foundation aj.

Přečtěte si více o Kowangu a o životě buddhistických mnišek: Ženská klášterní škola Kowang

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.