Festival ProTibet má dlouhou tradici. První ročník jsme zorganizovali v Ostravě v roce 2002. Hlavním posláním Festivalu je přibližovat tibetskou kulturu i tradice široké veřejnosti a informovat o porušování lidských práv a poukazovat na aktuální situaci v Tibetu, který již 60 let trpí pod čínskou nadvládou. Akce probíhají vždy v březnu, kdy si každoročně 10. března připomínáme krvavě potlačené povstání ve Lhase, hlavním městě Tibetu, při kterém přišlo v roce 1959 o život více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu.

Festival se postupně začal rozrůstat do dalších měst a přibývalo také akcí. Díky Festivalovým balíčkům probíhal již ve 40 městech České a Slovenské republiky. Festival nabízí filmy, přednášky, besedy, autorská čtení, výstavy, happeningy a setkání se zajímavými osobnostmi z ČR i zahraničí. Lidé se tak mohli setkat mnohokrát s buddhistickými mnichy i členem parlamentu tibetské exilové vlády, nebo si vyslechnout přednášku horolezců Diny Štěrbové či Leopolda Sulovského, potkat herečky Báru Hrzánovou, Nelu Boudovou a herce Jaroslava Duška, režiséra Viliama Poltikoviče, fotografa a režiséra Josefa Vaniše, který navštívil a zdokumentoval v roce 1953 tehdy ještě svobodný Tibet a mnoho dalších.

V březnu 2019 jsme si připomněli 60. výroční povstání Tibeťanů ve Lhase. Vyjádřili jsme solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu.

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.