Věříte, že pomáhat má smysl? Líbí se vám naše rozvojové projekty na podporu tibetských dětí, seniorů, nomádů a buddhistických mnichů a mnišek? Chtěli byste se do nich zapojit?

Dobrovolníkem v zahraničí

Máte chuť se vydat do Himálaje, poznat místní tradice a stát se součástí místní komunity? Pokud máte zájem, kontaktujte nás a my se Vám ozveme.

Nejčastější dotazy

Kam můžu jako dobrovolník jet?

Můžeme vám zprostředkovat pobyt mužských i ženských klášterních školách v oblasti Spiti, v indické části Himalájí (Himachal Pradesh), která se nachází ve výšce cca 4 000 m.n.m.

Kdy je nejlepší vyjet?

Nejlépe mezi dubnem a říjnem. V ostatních měsících jsou cesty do vysokohorských oblastí zavřené.

Na jak dlouho?

Aby měla cesta smysl jak pro vás, tak pro místní (=abyste je něco naučili), doporučujeme alespoň měsíční pobyt.

Jak se do místa působení dostanu?

Nejlépe letecky do Dillí, poté autobusem do Manali (z Dillí cca 550 km, cesta trvá cca 12 hodin a vyjde na přibližně 1100 rupií). V Manali (2 000 m.n.m.) doporučujeme zůstat alespoň pár dní na aklimatizaci a srovnání nadmořské výšky. Můžeme Vám domluvit ubytování v místním klášteře, případně se můžete ubytovat v některém z místních hotelů nebo tzv. homestays (samostatný pokoj u místní hostitelské rodiny). Cesta z Manali do Spiti je dlouhá cca 350 km a trvá obvykle 12–14 hodin, neboť se jede po vysokohorských cestách. Doporučujeme využití sdíleného taxi, s jehož zajištěním Vám pomůžeme. 1 cesta Vás vyjde cca na 500 rupií. Taxi vás doveze přímo do kláštera, kde budete působit.

Co tam budu dělat?

Největší pomocí je výuka angličtiny, případně výpočetní techniky. Počítejte s výukou cca 2-3 hodiny denně + příprava, po zbytek času budete mít volno. Zapojení do běžných prací jako vaření a úklid se od vás nečeká, ale pokud se nabídnete, spíše ze zdvořilosti vám bude vyhověno.

Když budu učit angličtinu:
– co se ode mě předpokládá?

o Znalost angličtiny alespoň na úrovni B2. Budeme rádi, když nám pošlete osvědčení o jakékoli jazykové zkoušce nebo testu.

– jak to bude probíhat, jak se mám připravit?

o na místě počítejte se základním vybavením – tabule a křída, max. bílá tabule a fixy. Zapomeňte na tiskárny a kopírky Místní jsou zvyklí spíše na „přednáškový“ styl výuky a možná bude chvilku trvat, než je rozmluvíte. Je dobré mít v záloze různé komunikační hry na jednoduchou slovní zásobu, případně kartičky s obrázky (klidně pexeso). Na druhou stranu, místní svět je jiný – jiná kultura, prostředí celkově, lidé znají např. mnohem méně povolání, takže je dobré výuku pojmout jednoduše a přizpůsobit prostředí.

Jaké budu mít ubytování?

Dobrovolníci mají zpravidla k dispozici samostatný jednoduchý pokoj (matrace nebo postel, skříňka). Koupelnu a wc budete sdílet s ostatními, hygienické potřeby mějte vlastní (drogerii a toaletní papír jdou koupit téměř všude). Počítejte spíše s velmi jednoduchým zázemím. Tekoucí teplou vodu a „západní“ koupelnu mají jen na některých místech.

Co budu jíst?

Strava v klášterech je velmi jednoduchá. Skládá se z tsampy (mouka z praženého ječmene), která se připravuje jako kaše, různých obilných placek, rýže, luštěnin a vařené zeleniny. Maso a čerstvé ovoce se podává velmi výjimečně. Stejně tak zde nečekejte kávu, pije se tu spíše slabý černý čaj s mlékem a cukrem. Alespoň ze začátku je dobré pít spíše balenou vodu.

Jaké mám mít pojištění?

Pro pobyt ve Spiti doporučujeme lepší varianty pojištění. Většina pojišťoven má podobné sazby, ovšem základní pojištění se opírá o hranici v pobytu do 2 000 m.n.m. a pro pobyty ve vyšších nadmořských výškách nabízí jiné varianty pojištění.

Jaká je odměna za práci?

Pracovat budete za ubytování a stravu. Je tedy potřeba mít s sebou hotovost na běžné výdaje (drogerie, internet atd).

Jaké jsou náklady na cestu a na místě?

Počítejte s náklady na dopravu – zpáteční letenka do Dillí cca 13 – 15 000 Kč, doprava na místo cca 2 000 Kč. Běžné náklady na místě jsou malé, v řádech max. stokorun měsíčně.

Mít peníze na účtu nebo v hotovosti a v jaké měně?

Ve Spiti banka je, ovšem jednodušší je mít peníze v hotovosti + na účtu pouze rezervu. V místě jdou proměnit jak Eura, tak americké dolary. Ve Spiti bude o něco nevýhodnější kurz než v nižších, více obydlených oblastech, proto doporučujeme vyměnit si rupie např. rovnou v Dillí.

Jaké mám mít očkování?

Do Spiti stačí běžné očkování jako tetanus. Pokud plánujete cesty i do nižších, teplejších lokalit, je dobré zvážit očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Někteří cestovatelé se nechávají očkovat i proti vzteklině – v Indii je celkově hodně psů.

Jaké budu potřebovat vízum? Jaké mám mít dokumenty?

Pro pobyt do 3 měsíců stačí běžné turistické vízum, které se vyřizuje online. Toto vízum zpravidla platí na rok, ovšem nejpozději do 3 měsíců je potřeba vycestovat ze země (vízum je tzv. Multiple Entry) a pak se zas můžete vrátit na další 3 měsíce. Pokud plánujete delší pobyt a nechcete tolik cestovat, můžete si zajistit např. studijní vízum. Přesné informace ke všem typům víz doporučujeme ověřit přes indickou ambasádu v Praze.

Jaké jsou v Indii ceny – jídlo, balená voda, drogerie, léky, káva/čaj)

Ceny za běžné potraviny a vodu se pohybují zhruba mezi 20–80 % našich cen, dle lokality, ve které se nacházíte.

Co můžu, co bych neměl/a?

Nesnažte se obcházet jakékoli zákony či předpisy, indičtí úředníci jsou neoblomní a porušení vám může způsobit vážné komplikace. Přímo v klášterech není vhodné např. hrát hazardní hry (karty), pouštět hlasitou hudbu či vcházet do částí, kam vám to vysloveně nebylo dovoleno. Pokud si sedáte v chrámu a máte natažené nohy, nikdy je nesměrujte k sochám Buddhy či thankám (malovanému vyobrazení Buddhů a svatých). Lépe je sedět v tureckém sedu. Také je vhodné chodit v oblečení s rukávem (ne tílko) a v dlouhých kalhotách či sukni. Vítána je jakákoli seznamovací a komunikační iniciativa a snaha o překonání jazykových bariér, jakkoli mohou být místní stydliví.

Budou tam jiní dobrovolníci?

Ve stejném klášteře s největší pravděpodobností jiní dobrovolníci nebudou, možná v některém ze sousedních klášterů.

Co bych ještě měl/a vědět?

Přímo ve Spiti funguje jen jeden mobilní operátor, SIM kartu vám pomohou zajistit místní. Cena za internet je o něco levnější než v ČR. Ve Spiti rovněž fungují internetové kavárny. Ovšem jak přes vlastní SIM, tak v kavárnách je internet poměrně nespolehlivý.

Elektřina – v Indii mají stejné napětí a do místních zásuvek nepotřebujete adaptér (ačkoli jsou trochu jiné než české).

Pošta – ze/do Spiti je možné posílat jakoukoli poštu. Ovšem zasílání větších nebo těžších balíků jak do, tak z Indie, je poměrně drahé.

Co mít s sebou:

Kontakty na ambasádu, kopie dokladů, léky, trpělivost a odhodlanost Co ještě: zaregistrujte se do cestovatelského systému http://www.drozd.cz/

Kontakt: Alenka Aichlmanová, tel.: 731 112 717

Dobrovolníkem v České republice

Bydlíte-li poblíž naší kanceláře v Ostravě, stačí se za námi zastavit a domluvit se, s čím nám aktuálně můžete pomoci. Pokud bydlíte v jiném místě, kontaktujte nás a my se Vám ozveme.

Můžete se zapojit např. do organizace Festivalu ProTibet, do instalací výstav, do prodeje na festivalech zaměřených na cestování nebo životní styl nebo do administrativní činnosti. Můžete se podílet na propagaci našich projektů formou letáků, bannerů či sociálních sítí.

Kontakt: info@protibet.cz, tel.: 774 899 242

Program DoFEJste aktivní i v jiných oblastech? V Olomouci se studenti mohou zapojit do dobrovolnických aktivit například pod záštitou programu DoFE (více informací na: dofe@pomozmedetem.cz).

Stáž

Studujete vysokou školu a hledáte místo, kde si můžete splnit povinnou praxi v neziskové organizaci? Tak právě u nás máte příležitost se seznámit s chodem organizace, která se zabývá rozvojovou pomocí v indickém Himálaji. Již několik let si u nás plní praxi studenti z PřF UPOL z oboru Mezinárodní rozvojová studia.  Navštivte nás v kanceláři v Olomouci nebo Ostravě, kde můžeme prodiskutovat obsah praxe.

Přečtěte si postřehy a zážitky našich dobrovolníků, kteří měli možnost se vypravit do indického Himálaje:

Alenka

dobrovolnictví v Himálaji

Šestiměsíční výuka angličtiny v údolí Spiti.

Michal

dobrovolník v údolí Spiti

Výuka IT a angličtiny v klášteře. 

Aneta

Dobrovolnictví v klášteře

Výuka mníšků z kláštera Komik – Indie.

 

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.