Gabriela Gazdíková protibet

V srdci Himálaje v údolí Spiti ve výšce 3 600 m n m. byla díky dárcům vystavěna a vybavena více než polovina školy pro mnišky buddhistické školy Sakya. 

Škola má kapacitu pro čtyřicet buddhistických mnišek. Škola leží u tibetských hranic a budujeme ji ve spolupráci s nadací Sapan Foundation a dalšími organizacemi jako Spiti Sapan aj.

Na stavbu školy jsme v letech 2006 – 2018 přispěli částkou téměř 1,2 mil. Kč.

Mladé dívky dříve neměly možnost vzdělání ve svém regionu a pokud chtěly studovat buddhistické nauky a filozofii, znamenalo to odjet do vzdálených škol. S rodinami se mohly vidět pouze jednou ročně. Jak klášterní škola roste, stává se významným vzdělávacím centrem pro místní komunitu a mladé dívky budou moci své vědomosti v budoucnu předávat dále.

Vzdělání buddhistických mnišek z kláštera Kowang můžete podpořit každým svým internetovým nákupem přes portál GIVT nebo zakoupením fotografie z projektu Buddhovy dcery.  Děkujeme.

Podpořte mnišky nákupem na http://bit.ly/MostProTibet

Vývoj školy po létech  

Rok 2018 - 2013

Rok 2018

Dívky se zaměřují velmi pilně na studium, nemají prázdniny a důraz je kladen na složení zkoušek, díky kterým budou moci vyučovat Dharmu. Na zimu mnišky odjely studovat do Rewalsaru, kde je vyučovala angličtinu dobrovolnice Jana. Dívky navštívily také Bodhagayu a účastnili se rozsáhlých Sakya monlam. Úpravy budovy klášterní školy probíhají již v menším rozsahu, není moc v současné době prostor věnovat se konstrukčním prácem.

Rok 2017

V klášteře přibývají 2 nové mnišky Lhamo a Kelsang. Meditace a rituály je tento rok učí nový pan učitel z Dharamsaly. Dokončily se vnitřní prostory levého křídla. Opět pokračuje výuka anglického jazyka.

Rok 2016

Mnišky v klášteře strávily svou první zimu, ta se projevila velmi nízkými zásobami vody v oblasti. Na jaře dívky absolvovaly první velké souborné zkoušky. Všechny v těchto zkouškách uspěly. V klášteře se dostavila horní část levého křídla a pracuje se na chrámové místnosti a knihovně. V rozsáhlé míře probíhá výuka anglického jazyka díky dobrovolnici z České republiky, která se mniškám věnuje 4 měsíce a je znát pokrok v jejich mluveném projevu. Přibyla také jedna nová mniška Thinle.

Rok 2015

Tento rok se podařilo dokončit stavbu spodní části levého křídla školy. Díky nákupu topiva na zimu mnišky poprvé zůstanou v klášteře i během dlouhého zimního období. Okolí školy se také zvelebilo, rozrostla se tu flóra a přibyly i nové stromy, které každým rokem sílí. Pro mnišky jsme rovněž během léta zajistili výuku anglického jazyka, a to díky lekcím naší dobrovolnice z České republiky.

Rok 2014

Škola se pomaličku ale jistě rozrůstá o hlavní chrám, křídlo mezi kuchyně a hlavním chármem – levé křídlo. Tato část zvyšujeme ubytovací kapacitu centra.

Rok 2013
V létě 2013 se náš tým spolu s českými dobrovolníky zúčastnil jejího slavnostního otevření, kdy do školy nastoupilo již prvních 10 mnišek. Dalších 10 mnišek nyní dokončuje tříleté studium v Dehradúnu a poté budou pokračovat ve studiu už přímo v tomto klášteře.

Galerie

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.