Projekt Koza ProTibet

Projekt se více než 8 let zaměřoval na nákup zdravých koz, které zajistí nomádům obživu v prostředí drsných himálajských hor. Součástí projektu je i humanitární pomoc při klimatických katastrofách, kdy stáda umírají hlady. V současnosti se snažíme pečovat i o to, aby stáda koz přežila tvrdé zimy.

Záleží nám na nomádech, ale také nám záleží na jejich stádech, díky kterým přežijí!

Certifikáty na nákup koz, které jsme v předchozích letech nakupovali v současné době doplňují svůj účel a střádáme prostředky na opakující se humanitární kalamity v zimních měsících.

Již podruhé jsme byli požádání o mimořádnou finanční výpomoc, protože stáda nomádů začala nekontrolovatelně hynout v důsledku hladovění. Klimatické výkyvy mají vliv na tvorbu zásob krmiva a také na nárazové sněhové srážky.

Dokážeme reagovat hned a zmírnit množství škod na životech stád. 

80% z Vašeho daru uhradí nákup kozy a krmiva a 20% pak pokryje náklady spojené s realizací projektu.

 

Chci koupit kozu    Přispět na krmivo  Jak to vidí kozy?

 

Koza ProTibet v roce 2019

V únoru 2019 byla nomádská stáda podpořena částkou 100 000 Kč v rámci humanitární krizové situace. Preventivní opatření proti umírání stovek a tisíců kusů z nomádských stád zahajujeme v říjnu zasláním částky 200 000 Kč, na nákup sena, případně sněhových a větrných štítů.

 

Koza ProTibet v roce 2017 a 2018

V roce 2017 jsme 37 rodinám z oblasti ladackého Čhangthangu předali 108 koz a nakoupili krmivo na zimu. Tyto rodiny byly vybrány na základě průzkumu provedeného Tibetskou exilovou vládou a lídry jednotlivých vesnic. Projekt vznikl v roce 2010 a od té doby jsme tibetským nomádům v Ladakhu rozdali na 1 000 koz. Kozy distribuujeme nejpotřebnějším rodinám z celé oblasti. Kozy putovaly k nomádským rodinám celkem ze 7 vesnic: Sumdho, Kakohung, Mague, Goyue, Henle, Samer a Chumur.

V roce 2018 jsme nomádům zaslali 201 000 Kč na nákup sena a krmiva pro zvířata.

 
Koza ProTibet, předání, Henle, Ladak 2016

Podporujeme nomády ze 7 tibetských exilových vesnic.

Na předávání spolupracujeme s Tibetskou exilovou vládou a  koordinátory, kteří žijí v Ladakhu a znají místní podmínky.

Patronkou projektu je herečka Bára Hrzánová.

Tibetští nomádi v exilu žijí u indických hranic s Tibetem v oblasti Čhangtangu stejným tradičním způsobem života podobně jako dříve doma v Tibetu. Život v těchto oblastech je velmi zaostalý, panují zde extrémní zimy a v průběhu roku extrémní sucha. Lidé v této oblasti jsou nevzdělaní, mají minimální dovednosti a jsou bez šancí na moderní zaměstnání či podnikání.  Proto se od roku 2011 snažíme podporovat nejchudší rodiny v těchto oblastech. V této oblasti žije přes 1 500 nomádů žijících ve výškách nad 4 500 m n. m.

Vesnice Sumdho je tibetská exilová vesnička obývaná nomády a leží ve výšce 4 500 m n. m. poblíž jezera Tso Moriri u tibetských hranic. Pod vesnici spadá přibližně 400 lidí (68 rodin), trvale v ní ale žije pouze část nomádů, jsou to malé děti, staří lidé a rodiny s velmi malým počtem dobytka. Ostatní rodiny kočují se svými stády po pastvinách ve výšce kolem 4 800 m n. m. Přírodní podmínky jsou tu velmi drsné, i přes léto je zde velmi chladno a krajinou se prohání větrné a písečné bouře.

Nomádský stanRok 2015
Nomádská kamínka - 2015 Yak Nomádské děti Nomádka

 

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.