Projekt Koza ProTibet

Díky projektu můžete pořídit zdravou kozu tibetským nomádům a pomoci jim zajistit jejich obživu v prostředí drsných himálajských hor.

Zapojte se i Vy a kupte Kozu ProTibet!

Díky Vám bude mít další rodina dost mléka, sýra i vlny na další zimu. V příštím roce i další kůzlata! V našem eshopu můžete podpořit nomády formou darovacího certifikátu v hodnotě 900 Kč. Poštou Vám pošleme darovací certifikát, do kterého si můžete vepsat věnování. 80% z Vašeho daru uhradí nákup kozy a krmiva a 20% pak pokryje náklady spojené s realizací projektu.

Chci podpořit nomády

Koza ProTibet v roce 2007

V roce 2017 jsme 37 rodinám z oblasti ladackého Čhangthangu předali 108 koz a nakoupili krmivo na zimu. Tyto rodiny byly vybrány na základě průzkumu provedeného Tibetskou exilovou vládou a lídry jednotlivých vesnic. Projekt vznikl v roce 2010 a od té doby jsme tibetským nomádům v Ladakhu rozdali na 1 000 koz. Kozy distribuujeme nejpotřebnějším rodinám z celé oblasti. Kozy putovaly k nomádským rodinám celkem ze 7 vesnic: Sumdho, Kakohung, Mague, Goyue, Henle, Samer a Chumur.

Paní Dolma má 50 let a jelikož nemá téměř žádný dobytek přivydělává si na stavbách silnic, aby mohla zabezpečit svého syna.“

Pan Tsedup má 64 let a stará se o další 3 členy rodiny. Jeho žena zemřela na TBC a dcera trpí žloutenkou typu B. Doposud neměl téměř žádný dobytek.“

Aktuální situace

Zástupci Tibetské exilové vlády nás prostřednictvím svého zástupce v oblasti Ladakhu informovali o nepříjemné situaci místních nomádů, kteří se bojí o svá stáda v důsledku přicházející tuhé zimy.

Vzhledem ke změně klimatických podmínek, které jsou v Himálaji velmi patrné, dochází ke kalamitám, které sužují nomádské rodiny a jejich stáda koz. V důsledku sušší letní sezóny vyroste na planinách menší množství vegetace, v zimním období se objevuje větší množství sněhových srážek, které pokryjí dříve dostupné traviny. Nomádi kvůli těmto vlivům nejsou schopni získat dostatek zásob krmiva pro svá stáda a hrozí, že jim kozy přes zimu uhynou.

Chci podpořit nomády

Zvládneme společně s vámi sehnat dostatek krmiva, abychom nomády udrželi na planinách?

NOMÁDSKÁ SOUTĚŽ 8/10

Nomád Damdul má stádo koz. První rok měl 1 kozu, druhý rok 2 kozy, třetí rok 3 kozy, čtvrtý rok 5 koz, pátý rok 7 koz a šestý rok 11 koz. Pokud se bude Damdulovi dařit rozšiřovat stádo stejným tempem, kolik koz bude mít v sedmém, osmém, devátém a desátém roce?

Zvládnete vyřešit tento úkol? Svoje tipy pište do komentářů na našem Facebooku. Ze správných tipů vylosujeme jednoho vítěze, který jako výhru získá modlitební praporky. Výherci jednotlivých kol se 27. listopadu 2018 utkají ve speciální soutěži. Svoje tipy můžete psát do komentářů do 13. 11. 2018 do 12:00. Vítěze vyhlásíme 13. 11. 2018 v 18:00. Držíme palce. #kozaprotibet

Koza ProTibet, předání, Henle, Ladak 2016

Podporujeme nomády ze 7 tibetských exilových vesnic.

Na předávání spolupracujeme s Tibetskou exilovou vládou a  koordinátory, kteří žijí v Ladakhu a znají místní podmínky.

Patronkou projektu je herečka Bára Hrzánová.

Tibetští nomádi v exilu žijí u indických hranic s Tibetem v oblasti Čhangtangu stejným tradičním způsobem života podobně jako dříve doma v Tibetu. Život v těchto oblastech je velmi zaostalý, panují zde extrémní zimy a v průběhu roku extrémní sucha. Lidé v této oblasti jsou nevzdělaní, mají minimální dovednosti a jsou bez šancí na moderní zaměstnání či podnikání.  Proto se od roku 2011 snažíme podporovat nejchudší rodiny v těchto oblastech. V této oblasti žije přes 1 500 nomádů žijících ve výškách nad 4 500 m n. m.

Vesnice Sumdho

Vesnice Sumdho je tibetská exilová vesnička obývaná nomády a leží ve výšce 4 500 m n. m. poblíž jezera Tso Moriri u tibetských hranic. Pod vesnici spadá přibližně 400 lidí (68 rodin), trvale v ní ale žije pouze část nomádů, jsou to malé děti, staří lidé a rodiny s velmi malým počtem dobytka. Ostatní rodiny kočují se svými stády po pastvinách ve výšce kolem 4 800 m n. m. Přírodní podmínky jsou tu velmi drsné, i přes léto je zde velmi chladno a krajinou se prohání větrné a písečné bouře.

Pan Tsering živí 12 člennou rodinu. Má 9 dětí, které se snaží udržet ve škole. Také se stará  o svou 86-letou maminku, která nemůže chodit.“

Nomádský stanRok 2015
Nomádská kamínka - 2015 Yak Nomádské děti Nomádka

 

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.