Projekt Koza ProTibet

Díky projektu můžete pořídit zdravou kozu tibetským nomádům a pomoci jim zajistit jejich obživu v prostředí drsných himálajských hor.

Zapojte se i Vy a kupte Kozu ProTibet!

Díky Vám bude mít další rodina dost mléka, sýra i vlny na další zimu. V příštím roce i další kůzlata! V našem eshopu můžete podpořit nomády formou darovacího certifikátu v hodnotě 900 Kč. Poštou Vám pošleme darovací certifikát, do kterého si můžete vepsat věnování. 80% z Vašeho daru uhradí nákup kozy a krmiva a 20% pak pokryje náklady spojené s realizací projektu.

Chci podpořit nomády

Koza ProTibet v roce 2007

V roce 2017 jsme 37 rodinám z oblasti ladackého Čhangthangu předali 108 koz a nakoupili krmivo na zimu. Tyto rodiny byly vybrány na základě průzkumu provedeného Tibetskou exilovou vládou a lídry jednotlivých vesnic. Projekt vznikl v roce 2010 a od té doby jsme tibetským nomádům v Ladakhu rozdali na 1 000 koz. Kozy distribuujeme nejpotřebnějším rodinám z celé oblasti. Kozy putovaly k nomádským rodinám celkem ze 7 vesnic: Sumdho, Kakohung, Mague, Goyue, Henle, Samer a Chumur.

Koza se nažere, nomád zůstane

Zima přichází. A nomádi v Ladakhu zažívají nepříjemné chvíle. Himálaj zasype sníh a nomádi se bojí o svá stáda. Při příležitosti letošního #GivingTuesdayCZ jsme vytvořili kampaň „Koza se nažere, nomád zůstane“, jejímž cílem je podpořit nomády a jejich stáda koz. Když se koza nažere, nomád zůstane. Nomádem. 

V Himálaji dochází k viditelným změnám klimatických podmínek, které sužují nomádské rodiny a jejich stáda koz. V důsledku suššího letního období vyroste na planinách menší množství vegetace a v zimním období se objevuje větší množství sněhových srážek, které pokryjí lokální traviny. Nomádi nejsou schopni kvůli těmto vlivům získat dostatek zásob krmiva pro svá stáda a hrozí, že jim kozy přes zimu uhynou. Zvládneme společně s vámi sehnat dostatek krmiva, abychom nomády udrželi na planinách?

Chci, aby se koza nažrala a nomád zůstal

Při příležitosti letošního #GivingTuesdayCZ jsme vytvořili kampaň „Koza se nažere, nomád zůstane“, jejímž cílem je podpořit nákupem krmiva nomády a jejich stáda koz. Když se koza nažere, nomád zůstane. Pro nomády je koza #výjimečnézvíře.  Sledujte celý listopad na webu a sociálních sítích příběhy nomádů a jejich koz z Himálaje. Máme připravenou i speciální aukci darovacího certifikátu Koza ProTibet podepsaného horolezcem Markem Holečkem, která proběhne 27. listopadu 2018.

Děkujeme za vaši podporu, díky vám se kozy nažerou a nomádi zůstanou.

Koza ProTibet, předání, Henle, Ladak 2016

Podporujeme nomády ze 7 tibetských exilových vesnic.

Na předávání spolupracujeme s Tibetskou exilovou vládou a  koordinátory, kteří žijí v Ladakhu a znají místní podmínky.

Patronkou projektu je herečka Bára Hrzánová.

Tibetští nomádi v exilu žijí u indických hranic s Tibetem v oblasti Čhangtangu stejným tradičním způsobem života podobně jako dříve doma v Tibetu. Život v těchto oblastech je velmi zaostalý, panují zde extrémní zimy a v průběhu roku extrémní sucha. Lidé v této oblasti jsou nevzdělaní, mají minimální dovednosti a jsou bez šancí na moderní zaměstnání či podnikání.  Proto se od roku 2011 snažíme podporovat nejchudší rodiny v těchto oblastech. V této oblasti žije přes 1 500 nomádů žijících ve výškách nad 4 500 m n. m.

Vesnice Sumdho je tibetská exilová vesnička obývaná nomády a leží ve výšce 4 500 m n. m. poblíž jezera Tso Moriri u tibetských hranic. Pod vesnici spadá přibližně 400 lidí (68 rodin), trvale v ní ale žije pouze část nomádů, jsou to malé děti, staří lidé a rodiny s velmi malým počtem dobytka. Ostatní rodiny kočují se svými stády po pastvinách ve výšce kolem 4 800 m n. m. Přírodní podmínky jsou tu velmi drsné, i přes léto je zde velmi chladno a krajinou se prohání větrné a písečné bouře.

Nomádský stanRok 2015
Nomádská kamínka - 2015 Yak Nomádské děti Nomádka

 

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.