Humanitární pomoc

Záplavy v Ladakhu

Humanitární pomocV létě 2010 naši pracovníci koordinovali humanitární pomoc po ničivých záplavách v Ladakhu. Velvyslanci J.S. dalajlamy bylo předáno 132 000 Kč a ve spolupráci  s ním byla zajišťována nejefektivnější rychlá pomoc. Několikametrové nánosy bahna zalily vesnice kolem města Leh a domy z nepálených cihel se rozpustily, mnoho lidí přišlo o život a také o své domovy. Ve spolupráci s německou organizací Tara Trust jsme zahájili dvouměsíční projekt „veřejné kuchyně“, která poskytovala 3x denně stravu 280 lidem. Jednalo se o nejvíce postižené rodiny s dětmi, které ztratily své domovy a byly evakuovány do stanů. V rámci humanitární pomoci byl zakoupen generátor na čerpání vody, plynové bomby, žárovky a dráty a vybudováno veřejné WC. Přímými finančními dary byli podpořeni také Tibeťané bez jakékoliv pomoci a bylo zajištěno odklízení toxického odpadu a čištění přístupových komunikací. Dlouhodobá humanitární pomoc v těchto postižených oblastech pokračovala také v dalších měsících.

Zemětřesení v Tibetské autonomní oblasti Jü-šu

Humanitární pomoc 2

V roce 2010 jsem se ve spolupráci s anglickou organizací Tibet Foundation zapojili do humanitární pomoci po katastrofálním zemětřesení v Tibetské autonomní prefektuře Jü-šu. Na pomoc Tibeťanům jsme předali 190 089 Kč. Finanční prostředky byly využity ve třech etapách – v dubnu byly nakoupeny vlněné přikrývky pro postižené lidi a oblečení pro děti, v červnu nezbytné potraviny jako ječná mouka, máslo a čaj a v srpnu byly doručeny léky pro Prefekturní tibetskou nemocnici.

Galerie

Tibet – vzdělání dětí

Å kola Gyalten Tibet, učebnice tibetÅ¡tinyŠkola Gyalten – Nestátní škola v prefektuře Kardze v provincii Sečuan byla podporována od roku 2012 do roku 2018. Školu navštěvuje téměř 400 dětí od 6 do 13 let. Bydlí ve škole i studují, protože rodiče bydlí daleko. Škola byla součástí projektu Adopce ProTibet a a Škola protibet. V důsledku komplikovaných opatření nastavených ze strany Číny jsme museli podporu školy ukončit. Více o škole ZDE.

Centrum Drokpa – Centrum Drokpa, Tibetská autonomní prefektura Tsolho v provincii Čching-chaj, Čína. V centru Drokpa se bezplatně vzdělává 230 dětí. V tibetštině se učí to, co není dostupné ve státních čínských školách. Škola zachovává tibetský jazyk, snižuje negramotnost a posiluje sounáležitost mezi přesídlenými nomády. V oblasti jich žije téměř 5 000. Podpora centra byla ukončena z důvodu komplikací s příjímáním zahraniční podpory. Škola nadále funguje.

Škola Maga – Školu jsme podporovali v letech 2011 a 2012. Do všech tříd jsme díky darům nakoupili židle a lavice. V té době byla tato škola jedinou školou v údolí Maga, která zajišťovala vzdělávání pro 150 venkovských dětí. Byla založena místní komunitou za podpory kláštera v roce 2008, kdy byla po školské „reformě“ zrušena škola státní. Škola leží ve výšce 4 100 m n. m. V oblasti Maga žije přibližně 1 500 lidí a je v ní téměř 90% negramotnost.

Šicí dílna v Ladakhu

V roce 2011 jsme založili první šicí dílnu ‚ProTibet Tailoring“ v tibetské exilové vesnici v Ladakhu. Jejím smyslem je vzdělávat a zvýšit zaměstnanost Tibeťanek. Od roku 2013 dílna funguje nezávisle. V dílně se vyrábí tradiční oděvy a šijí textilní doplňky v tradičním i moderním duchu. Látky, ze kterých se textilie šijí, byly z velké části ručně utkány v tibetských dílnách u města Dehrádún. Tímto způsobem podporujeme i další tibetské dílny.

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.