Klášterní škola Thikse – Ladakh

Klášter Thikse byl založen v Ladaku roku 1430. Své výjimečné postavení získal tím, že jeho výrazná silueta na skalnatém kopci připomíná Dalajlamův palác Potala v Tibetu. Nachází se poblíž hlavního města Ladakhu Leh.

Klášter Thikse je tvořen mnoha chrámy, knihovnou, nádvořím, restaurací a desítkami mnišských domečků posetých na celém kopci. Nejznámějším chrámem a sochou snad celého Ladakhu je Buddha Maitréja (Buddha budoucnosti) právě v tomto klášteře. Prostorné dvoupatrové místnosti, ve které mohou návštěvníci pobývat pouze ve druhém patře, dominuje obrovitá patnácti metrova socha sedícího budoucího Buddhy. Okolní stěny jsou pomalované zářivými freskami, které jsou dalším přesvědčivým důkazem, že tradiční umění Ladakhu je stále živé.

Vedle zimního chrámu je malá úzká místnost využívaná jako školní třídy pro místní malé chlapce. Děti se učí moderním předmětům a jsou jim předávány důležité znalosti o buddhismu, učí se zde náboženským debatám a také tibetštině, hindštině, angličtině a matematice. Mniši projdou pěti třídami, po jejichž absolvování následují tři roky studia Dharmy a buddhismu. Poté mohou odjet do klášterních univerzit v jižní Indii, kde pokračují ve studiích.

S klášterem Thikse spolupracujeme od roku 2006, kdy jsme pozvali místní mnichy do Ostravy představit rituál sypání pískové mandaly. Poté jsme začali podporovat malé mnichy ze školy v rámci Adopce ProTibet. Díky velmi schopnému vedení se klášteru začalo dobře dařit, proto jsme podporu ukončili, nebyla již zapotřebí. S klášterem a jeho mnichy máme nadále velmi blízké a krásné přátelství.

Fotogalerie klášter Thikse

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter