Klášterní škola Namgyal – Dharamsala

Klášter Namgyal také často označovaný jako „chrám Dalajlamy“ se v současné době nachází v indické Dharamsale  McLeod Ganji. Jedná se o osobní klášter 14. Dalajlamy. Další název tohoto chrámového komplexu je Namgyal Tantric College.

Škola byla založena s cílem poskytovat lepší tradiční klášterní a moderní vzdělání pro mnichy. Dodatečně mniši z kláštera Namgyal mají důležitou úlohu sloužit aktivitám, které jsou pod křídlem Jeho Svatosti Dalajlamy. Vedle náboženských aktivit, které mají dopady na miliony lidí, pomáhají mniši z Namgyalu s administrativními aktivitami Dalajlamovy soukromé kanceláře.

 

Mniši z kláštera a klášterní školy slouží ve službách J. S. dalajlamy a v budoucnosti budou zodpovídat za mnohem více funkcí a aktivit. Proto se také velmi zaměřujeme na moderní vzdělání u mladých mnichů.

V současnosti máme 152 studentů. Z nich je 41 starších mnichů, kteří se angažují ve vyšších buddhistických studiích v obou směrech Sutry a Tantry a také v rituálech rozličných praxích. Další skupina jsou studenti junioři, kteří studují ve škole od prvního do desátého ročníku.

Curriculum těchto tříd obsahuje: buddhistickou filosofii, memorování textů (recitace k rituálům), angličtinu, vědy, matematiku a počítače. Máme zde studenty z Tibetu, Mongolska, Nepálu, Buhutánu a také z Indie.

Mladší studenti budou pokračovat s jejich dalším vzděláním buddhistické filosofie celých 15 let po dokončení desáté třídy. Zahájí svá studia zcela jedinečných témat jako jsou rituální zpěvy, vytváření pískové mandaly, ritální tance a hudba, sochařství z másla a tvorba torem.

Nejvyšším cílem kláštera Namgyal je podporovat život a vzdělání buddhistických mnichů a tím přispět k zachování jedinečné tibetské tradice klášterního života. To vše pro dobro všech cítících bytostí.

 

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter