Domov pro tibetské seniory – Bylakuppe

Od svého vzniku si domov pro tibetské seniory v Baylakuppe prošel různými změnami.

K dnešnímu dni  se v zařízení nachází 36 staříčků (11 žen a 25 mužů). Seniorům je průměrně kolem 75 let, přičemž nejstaršímu z nich je 99. V domově momentálně pracuje 6 zaměstnanců, ředitel, zdravotní sestra, kuchař a 3 ošetřovatelé. Navzdory nedostatku personálu se podařilo udržet vysokou úroveň péče o staříčky a přitom nezanedbávat ani administrativní vedení.

Přestože někteří staříčci trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, osteoporózou, demencí, Alzheimerovou chorobou nebo jinými nemocemi,  je většina z nich v relativně dobré zdravotní kondici.

Pracovníci domova pomáhají nejen se zdravotní péčí, ale také staříčkům perou oblečení, pomáhají s osobní hygienou, uklízejí jejich pokoje a pomáhají s rozcvičováním k udržení tělesné mobility. Do zařízení dochází i fyzioterapeut z místní nemocnice. Těm, kteří mají problémy s chůzí, může personál poskytnout hůl, berle nebo kolečkové křeslo, aby se mohli pohodlně pohybovat dle své libosti. Jídlo, pití a léky všem donáší ke stolu, aby se zajistila maximální bezpečnost a pohodlí.

Každý den chodí do domova sestra, která staříčkům kontroluje krevní tlak, hladinu cukru v krvi, teplotu a celkovou zdravotní pohodu. Pokud se objeví nějaký problém, je přizván lékař ze státní nemocnice, který zajistí odbornou pomoc. To platí i v případě jakékoli potřebné zdravotní konzultace.

V době pandemie covid-19 nemohli senioři opustit areál a zároveň nebylo dovoleno přijímat ani návštěvy, aby se zabránilo dalšímu rozšiřování nemoci. „Jsme rádi, že jsme tuto dobu překonali bez újmy na zdraví našich seniorů.“ říká ředitel domova. V té době bylo poskytnuto všem svěřencům i zaměstnancům očkování na covid-19. Klášter Sera Mey sponzoroval i dodání vakcín proti chřipce. Státní nemocnice zase pomohla s dodávkou kyslíkových masek, dezinfekcí a jiných zdravotnických potřeb. O dodávku bylinných léků se postaral institut pro tibetskou medicínu Men-Tsee-Khang.

Na jaře 2022 se 13 studentů z asociace Tibetan Students Association of Madras zúčastnilo dobrovolnické akce, kde týden pomáhali s pečováním o seniory v tomto domově. Studenti si tedy v praxi vyzkoušeli jaké to je poskytovat celkovou péči, od přípravy jídel po poskytování osobní hygieny.

Jiná skupina dobrovolníků z nedalekého tábora zase zpestřila seniorům den kulturními tanci a zpěvem. Staříčci si celou akci velice užili a dokonce se připojili ke zpěvu tradičních melodií. V budoucnu by domov rád zorganizovali setkání, kde budou probírat učení Jeho Svatosti Dalajlamy a oživí tak dřívější tradici, kdy se každou neděli scházeli studenti z místní školy, pomáhali s úklidem domu a povídali si se staříky. Tato komunitní akce byla totiž během pandemie pozastavena.

Celkově vzato, všichni staříčci v tomto domově dostávají nejlepší lékařskou i personální péči, zdravou a vyváženou stravu, žijí v klidném prostředí a celkově mají ideální podmínky pro spokojený život.

Fotogalerie Domova pro tibetské seniory Bylakuppe

Související aktuality

Tibetská osada Lugsam v Bylakuppe má nového ředitele 1. 3. 2022

Tibetská osada Lugsam v Bylakuppe má nového ředitele

V jižní Indii už dlouhá léta podporujeme Old People´s Home v Bylakuppe. Ve funkci ředitele osady nyní Dhondupa Gyalpo vystřídal Lobsang Yeshi. A rovnou se nám i představil.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter