Srdečně Vás zveme na letošní Festival ProTibet. Čeká Vás nabitý program plný zajímavých hostů.

Náhorní planina Čhangtang

Oblast Changtangu se táhne od jihovýchodního Ladakhu dalších 1600 km po východní Tibet. Většina území je chráněnou rezervací, druhou největší na světě. V roce 1989 žilo v této oblasti na půl milionů nomádů.

Nomádství

Velmi krátká léta, ostré slunce, silný vítr, nevypočitatelné proměny počasí a velmi studené zimy jsou charakteristické pro tuto oblast s nízkou mírou vegetace. Lidé v této oblasti jsou výsadně závislí na živočišné produkci, pasou svá stáda na rozsáhlých planinách a společně s nimi putují. “Changpa” znamená seveřan, “drokpa” znamená tibetský nomád.

Podpora nomádů

Již od roku 2010 ve spolupráci s exilovou vládou jsme začali podporovat komunity nomádů se zaměřením na chudé rodiny a nomádské děti.

Konzultujeme zdravotní potřeby, vzdělávací potřeby i existenční potřeby nejchudších rodin a distribuujeme nejnutnější podporu nomádským komunitám v nedostupných oblastech. Zejména zde je již více než deset let aktuální projekt Koza ProTibet.

V důsledku klimatických změn mají zimy mnohem drsnější průběh, nedaří se vytvořit dostatek zásob na zimu, vegetativní porosty jsou slabší a velké množství koz, jaků a ovcí v zimě začalo každoročně umírat. 

Podporu od našich dárců v zimních měsících realizuje a rozděluje velvyslanectví v Ladakhu (Central Representative Office), kteří jsou hlavní legislativní orgán v celé oblasti. Komunikují s tzv. “Group leadry” z celé oblasti indického Čhangtangu, kteří jednají jménem nomádských rodin v jednotlivých územích a vysokohorských vesničkách. Díky desítkám “group leadrů”, kteří potřeby svých komunit sdělují směrem k CRO, se daří svižně reagovat na aktuální situace poměrně rychle.

Fotogalerie

Související aktuality

Zimní škola pro malé nomády v roce 2022 25. 1. 2023

Zimní škola pro malé nomády v roce 2022

Malí nomádi chodí každou zimu do školy a mohou se vzdělávat. Jejich tříměsíční studijní program jsme loni podpořili částkou 68 794 Kč. Děkujeme Vám za podporu.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter