Náhorní planina Čhangtang

Oblast Changtangu se táhne od jihovýchodního Ladakhu dalších 1600 km po východní Tibet. Většina území je chráněnou rezervací, druhou největší na světě. V roce 1989 žilo v této oblasti na půl milionů nomádů.

Nomádství

Velmi krátká léta, ostré slunce, silný vítr, nevypočitatelné proměny počasí a velmi studené zimy jsou charakteristické pro tuto oblast s nízkou mírou vegetace. Lidé v této oblasti jsou výsadně závislí na živočišné produkci, pasou svá stáda na rozsáhlých planinách a společně s nimi putují. „Changpa“ znamená seveřan, „drokpa“ znamená tibetský nomád.

Podpora nomádů

Již od roku 2010 ve spolupráci s exilovou vládou jsme začali podporovat komunity nomádů se zaměřením na chudé rodiny a nomádské děti.

Konzultujeme zdravotní potřeby, vzdělávací potřeby i existenční potřeby nejchudších rodin a distribuujeme nejnutnější podporu nomádským komunitám v nedostupných oblastech. Zejména zde je již více než deset let aktuální projekt Koza ProTibet.

V důsledku klimatických změn mají zimy mnohem drsnější průběh, nedaří se vytvořit dostatek zásob na zimu, vegetativní porosty jsou slabší a velké množství koz, jaků a ovcí v zimě začalo každoročně umírat. 

Podporu od našich dárců v zimních měsících realizuje a rozděluje velvyslanectví v Ladakhu (Central Representative Office), kteří jsou hlavní legislativní orgán v celé oblasti. Komunikují s tzv. „Group leadry“ z celé oblasti indického Čhangtangu, kteří jednají jménem nomádských rodin v jednotlivých územích a vysokohorských vesničkách. Díky desítkám „group leadrů“, kteří potřeby svých komunit sdělují směrem k CRO, se daří svižně reagovat na aktuální situace poměrně rychle.

Fotogalerie

Související aktuality

Zimní škola pro malé nomády v roce 2022 25. 1. 2023

Zimní škola pro malé nomády v roce 2022

Malí nomádi chodí každou zimu do školy a mohou se vzdělávat. Jejich tříměsíční studijní program jsme loni podpořili částkou 68 794 Kč. Děkujeme Vám za podporu.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter