TV Elia a pořad Cesty k sobě: Rozhovor s buddhistickým mnichem Čhambou o životě v klášteře a o jeho cestách do Evropy

Český rozhlas Radiožurnál: Rozhovor s Janou Neborákovou o pomoci tibetským dětem

jana-neborakova-2013.jpgPřed 10 lety založila Jana Neboráková obecně prospěšnou společnost MOST, aby zlepšila životní podmínky lidí v indické části Himálaje a v Tibetu. Pomáhá tibetským dětem, uprchlíkům, mnichům, mniškám i starým lidem bez rodin. „Například v námi podporovaných školách se děti mohou učit ve svém rodném jazyce, v tibetštině. Jsem ráda, že takto můžeme pomoct nejen těmto konkrétním dětem, ale i tibetským komunitám v exilu,“ říká v rozhovoru se Zuzanou Burešovou Jana Neboráková.

Český rozhlas Regina: Povídání o cestě do Tibetu

zahranicni_expertiJana Neboráková do Himálají jela poprvé před 12 lety. Profesně se pak projektům na pomoc dětským uprchlíkům věnuje 9 let. Prvním projektem, na kterém se od roku 2006 začala Jana podílet, byla adopce Pro Tibet a podpora malých mnichů v indických klášterních školách u hranic Tibetu. Od roku 2008 se pak více zaměřila na pomoc tibetským dětem, které žijí po útěku z Tibetu bez rodičů v SOS vesničce Tibetan Homes Foundation na severu Indie. Poté se Jana, a to již ve vybudovaném 5-ti členném týmu spolupracovníků, zaměřila na zlepšení životních podmínek tibetských seniorů v exilu a na pomoc chudým nomádským rodinám.

Česká televize pořad Dobré ráno: O Tibetu s herečkou Nelou Boudovou

jana a nela 4

Rozhovor s herečkou Nelou Boudovou: Adoptovala jsem stařečka z Tibetu

Nela Boudová s dědečkemHerečka Nela Boudová patří k těm, kteří místo pohodlí turistického letoviska raději vyráží do těžko přístupných hor. Ráda poznává kulturu i místní lidi v zemích jako Barma, Indie či Tibet. Nedávno také namluvila CD s názvem Himálajské pohádky. A ve svém nadšení šla ještě dál. Svým pravidelným příspěvkem pomáhá jednomu tibetskému dědovi, který by si jinak nemohl koupit léky.

Chcete si přečíst celý rozhovor v časopise 5 plus 2?

Najdete ho na tomto odkazu.

Reportáž z Himálaje v pořadu ČT Babylon

Každým rokem MOST vymýšlí více a více dobročinných projektů, díky kterým můžeme přispívat Tibeťanům. Nyní již funguje Adopce ProTibet, škola pro Tibet (budování škol v Ladaku), či chráněná šicí dílna. Herečka Bára Hrzánová je také patronkou projektu Koza pro Tibet, díky kterému se dostává obživy těm nejchudším nomádům. Petr Ďásek s lidmi z MOSTu a dobrovolníky, kteří mají možnost se na výjezdy do Indie přihlásit, každý rok provádí humanitární pomoc přímo v cílových oblastech. Vlastníma rukama pomáhají při stavbě nových klášterů, při záplavách a zemětřesení v roce 2010 zasaženým lidem vařili a celkově je drželi jak finančně, tak psychicky. Petr sám prohlašuje: „Bez vzájemné pomoci a pochopení by náš projekt vůbec nebyl možný.“

zdroj: ČT Babylon odkaz

Rozhovor o školství v Tibetu a Číně

Sonam je mladý sympatický Tibeťan, přesto velkou část života studoval v Číně. Rozhovor o životě, vzdělávání a místních vztazích s ním připravila Češka, která už tři roky žije v Tibetu.Číst…

Rozhovor s Janou Neborákovou ČRO plus v pořadu Hovory

O zkušenostech z terénu a práci s tibetskými uprchlíky.

Dobré ráno ČT – O pomoci tibetským dětem

Co snídají tibetské děti? Jak se dostávají do exilu? Co si tradičně oblékají Tibeťanky? To vše a mnoho dalšího o životě tibetských dětí a uprchlíků v Indii se dovíte z rozhovorů s ředitelkou naší organizace, Janou Neborákovou.