32 měst  – To je Festival ProTibet!GEŠE ŇIMA ÖZER

Premiéra tibetského tance – Tenzin Tsedup. Jediný tibetský mnich v Praze – Geše Nyima Özer.

Jiřina Šiklová, Kateřina Jacques, Martin Bursík, Bára Hrzánová a Condurango band

Skvělá produkce tibetských filmů a výstav. Výtěžek věnujeme dětem ze školy Gyalten v Tibetu.

Bannery ke stažení    Spot    Tisková zpráva    Kontakt: Karin Majerová, tel. 775076013

Benefiční koncerty:

Tenzin Tsedup poprvé v Olomouci – 3. 3. v 19 h, Divadlo hudby

Známý tibetský umělec, člen prestižního Tibetského institutu múzických umění, zatančí a zazpívá tradiční tibetské písně a tance. více

Bára Hrzánová+ Condurango band Ostrava – 13. 3. ve 20 h, Klub Parník

Zazpívají  vlastní písně a zhudebněné básně Lorky, Christiana Morgensterna a dalších tvůrců. více

Projekce filmů:

Fotografie č.2Můžete se těšit na kvělou projekci filmů současných tibetských i zahraničních tvůrců, např. Pemy Tsedena či Dzongsar Kjence Rinpočheho. Budeme promítat Tsedenovy snímky natáčené přímo v Tibetu – Tiché svaté kameny i Hledání. Přinášíme Vám také film o moderně smýšlejícím a známém buddhistickém mistrovi Dzongsar Kjencem Rinpočhem s názvem Slova mého dokonalého učitele. Dále můžete zhlédnou i film režisérky Lynn True s názvem Letní Pastviny, který dokumentuje osud mladé nomádské rodiny v Tibetu. Zaměřili jsme se také i na francouzské snímky ze šedesátých let 20. století od režiséra Arnauda Desjardinse – Poselství Tibeťanů – Buddhismus a Tantrismus.

Přednášky a besedy s řadou známých osobností:

Tibetský lama Geše Ňima Özer povede v Olomouci a Brně přednášky na téma laskavého srdce. PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. představí v Ostravě veřejnosti svou knihu Vyhoštěná smrt. PhDr. Kateřina Jacques bude v Ostravě přednášet o lidkých právech a demokracii v současném Tibetu. RNDr. Martin Bursík Vás v Ostravě seznámí se svými zkušenostmi z cesty do Tibetu. Tradičně se i naši pracovníci a dobrovolníci účastní řady přednášek a besed, na kterých budou prezentovat život tibetských uprchlíků, mnichů, mnišek a nomádů v indickém exilu. Budou se věnovat také našim projektům na pomoc tibetským školám v Tibetu.

Výstavy fotografií:

výstava Tibet a Barma na křižovatceV průběhu března bude probíhat celá řada výstav fotografií s doprovodnými texty s tibetskou tematikou pod názvem Tibet na křižovatce. Během března bude vystavena také rozsáhlá výstava Tibet a Barma na křižovatce, která vznikla ve spolupráci s Člověkem v tísni, o. p. s. Jednotlivé fotografie výstavy představují Tibet a Barmu z různých perspektiv a vtáhnou diváky do životních příběhů konkrétních Tibeťanů a Barmánců. Výjevy reflektují také globální světové problémy a diváci jsou konfrontováni s problémy porušování lidských práv, vojenských konfliktů a migrace. Výstava vysvětluje kulturní a politickou situaci obou zemí a některé panely informují i o rozvojových projektech.

Výstava je součástí vzdělávacího projektu Tibet a Barma –  křižovatky rozvoje. Vznikla ve spolupráci obecně prospěšných společností MOST a Člověk v tísni. Více o Tibetu a Barmě a o výstavě najdete také na www.tibet-barma.cz.

Za podporu Festivalu ProTibet 2014 děkujeme těmto institucím a organizacím:

Česká rozvojová agentura a Ministerstvo zahraničních věcí ČR, statutární město Olomouc, Ostrava a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, LF a FF UPOL, Umělecké centrum UP, Divadlo hudby Olomouc, ARPOK a dále firmám: CK Kudrna, EPONA – Chytková, Profit. Také děkujeme všem dobrovolníkům, kinům a dalším institucím, které se podílí na organizaci festivalu a také všem, kteří pomáhají při jeho propagaci.

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.