Sonam Chockit
Ženská klášterní škola Kowang

Mniška Sonam Chockit, variabilní symbol 112030

Čtrnáctiletá Sonam se narodila 19. prosince 2006. Pochází z vesnice Hikkim v severoindickém státě Himáčalpradéš. Její rodná vesnice je odlehlým místem, kde nejbližší město se spojením po silnici se nachází 46 km daleko. V Indii se jedná o jednu z nejvyšších celoročně obydlených lokalit, v nadmořské výšce 4400 m n. m. Podmínky pro život jsou tady náročné a mnoho lidí v posledních letech odchází bydlet do města a do Hikkimu už se nevrací. Rodiče Sonam jsou chudí farmáři.

Sonam chodila osm tříd do Hikkimské základní školy. Potom se v červnu 2020 rozhodla odejít do ženské klášterní školy v Kowangu, kde doufá, že objeví své další poslání. Rozhodně si vybrala skvělé místo, kde se může rozvíjet. Mnišky v této klášterní škole získávají dobré vzdělání, učí se anglicky a některé z nich už splnily úspěšně zkoušky z buddhistické filosofie a mohou učit. Starají se samy o svůj klášter a jsou velmi schopné, tato škola života jim dodává potřebné sebevědomí a mnoho dovedností.

112030

Sonam Chockit

Ženská klášterní škola v Kowangu

Klášterní škola pro mnišky v údolí Spiti patří k linii Sakya, jejímž hlavním představitelem je Jeho Excelence Sakya Trizin. Na projektu výstavy této školy v údolí Spiti spolupracuje naše organizace s indickou nadací Sapan Foundation od roku 2006. Škola se nachází v překrásném avšak vcelku odlehlém údolí Spiti na severu Indie. Mnišky zde mohou studovat v blízkosti svých domovů a rodin.

S klášterem je úzce provázán buddhistický koplex v Dehradunu, zvlašť pro mnichy a zvlášť pro mnišky. Mnišky zde tráví někdy i zimní měsíce, protože ve Spiti je zima velká. Některé mnišky zde studují, pokud mají zdravotní potíže.

Gabriela Gazdíková protibet

Chci pravidelně podporovat

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.