Indie 2018 - klášter Komik starší mniši

Přináším Vám novinky z našeho měsíčního výjezdu z Himáčal Pradéše, z údolí Spiti a také města Manali, kde žijí Vámi podporovaní mniši. Buddhistické kláštery Ki a Komik jsou v podpoře již téměř deset let a díky Vám jsou již vidět výsledky v podobě dospívajících vzdělaných lámů.

Do Spiti jsme přijeli v prvních dnech měsíce května s fotografem Adamem, horská sedla byla ještě neprůjezdná a tak jsme museli čekat pár dní v Manali, než se uklidní počasí a cesty zprůjezdní. Mohli jsme proto strávit více času s mnichy z kláštera Rangri, kteří zde studují buddhistickou filosofii jako navazující studium po dokončení vzdělání v Komiku (Kaze). Po přejezdu zasněženými sedly jsme dorazili do údolí Spiti. Bylo ještě chladné počasí, hory zasněžené, první ráno nás přivítal sníh, v pokojíku jsme měli kamínka, která byla vytápěna zvířecím trusem. Vody v řece teklo údolím až překvapivě málo. Je zřejmé, že jí každým rokem ubývá, protože horské ledovce se neobnovují.

Klášter Ki

Do kláštera jsme přijeli pozdě v noci po 14 hodinové cestě. Ráno nás dohnal sníh, který nás pronásledoval již od projetého horského sedla. Mniši nás pohostili tím nejlepším, co je pro ně dostupné – sušené syrové jačí maso. S fotografem jsme udělali podrobnou prohlídku kláštera a nafotili, jak se tam žije. Obhlédli jsme pračku, která byla loni nakoupena díky dárkyním z ČR, údržba oblečení pro stovku malých mníšků je nyní o dost snazším úkolem. Protože chlapců v klášteře přibývá, zvýšili kapacity na ubytování a učebny. Jsme rádi, že hostel je v současné době ve výstavbě a snad brzy poskytne mnichům malinko víc komfortu, než mají nyní.

Klášterní škola má od října nový učitelský štáb – ředitele z jižní Indie na období jednoho roku a sekretáře Takpu, který v klášteře žije a učí gramatiku a současně působí jako ředitelův asistent.

Klášter Komik – Kaza a Rangri

Jak jsem zmínila na začátku, na naší výpravě byl první zastávkou Rangri, což je místo náležící ke klášteru v Kaze (Kaza je hlavním městem údolí Spiti). V Rangri se mniši zaměřují na výuku buddhistické filosofie, jejíž studium může trvat i 15 let. Přicházejí sem mniši ze Spiti, aby pokračovali ve vyšším studiu.  V Rangri mají pár nových mnichů, ale nemají dostatečné prostory, a tak při naší návštěvě stavěli další podlaží na jedné z budov. Nemají zde teplou vodu, chodí se koupat do vzdálenějších teplých pramenů. Studenti v Rangri neovládají angličtinu tak dobře jako buddhistickou literaturu a tak bychom na sezónu rádi přizvali učitele angličtiny – dobrovolníky.

Klášter Komik – nejvýše položený klášter světa dosažitelný autem – je v současné době používán výhradně k tomu, aby zde mniši mohli nerušeně meditovat i několik měsíců. Mladí mniši jsou proto natrvalo usídlení v klášteře v Kaze. Zde sdílí třídu mladší i starší žáci. Do budoucna je třeba třídy rozdělit, potřebná rekonstrukce je prozatím ve stádiu příprav. Mniši mají nového učitele a ten je velmi vzdělaný a skvělý člověk. Je to radost pozorovat, jak malí mniši rostou a v očích se jim třpytí radost a vzkvétající moudrost.

Pokud jste součástí projektu Adopce ProTibet, či zapojení do něj plánujete, další příležitost k napsání dopisu pro Vámi podporované děti je do konce září 2018.

JEDINEČNÁ 3D prohlídka kláštera Ki je online. Podívejte se mezi klášterní zdi z pohodlí svého křesla. Připravili jsme pro vás jedinečnou možnost navštívit buddhistický klášter v odlehlém údolí Spiti.  Tak neváhejte a pojďte se podívat dovnitř zde.

Autor textu: Gabriela Gazdíková