Díky Vám již skrze Adopci ProTibet napřímo podporujeme 105 tibetských seniorů a dalším pomáháme prostřednictvím dalších projektů.

 

Když se s babičkami a dědečky setkáte, každý z nich Vás zaujme, svou osobností, životním příběhem, vstřícností či pouze svým úsměvem. Přesto jsou příběhy tibetských seniorů v lecčem podobné. Své mládí prožili v Tibetu a poté uprchli do indického exilu. Tak jako v příběhu pana Phuntsoka:

tibetský senior, foto Martin Matěj

Po útěku se nejprve dostal do města Menchuka, kde chvíli sloužil v indické armádě. Po vojenské službě se znovu přestěhoval, tentokrát úplně na sever Indie do himálajského Ladaku. Tam se živil velmi těžkou prací jako dělník a pomáhal několik let stavět silnice. V Ladaku našel svou lásku a budoucí manželku, paní Kungsang Dolmu, se kterou se po svatbě v roce 1972 společně odstěhovali do jižní Indie do oblasti Bylakuppe. Pracovali a živili se tam dlouhou dobu v zemědělství.

Pokud senioři nemají rodinu a již nejsou schopni pracovat, je pro ně obvykle velmi obtížné se postarat sami o sebe.

Takovýmto babičkám a dědečkům pomáháme v Ladaku, kde žijí se svými partnery, sourozenci, přáteli v malých domečcích v exilových kempech (u Choglamsaru, Sumdho). V kempech není žádný domov pro seniory, tak jako například v dalších místech, která podporujeme. Senioři se setkávají především při speciálních příležitostech a oslavách v místním komunitním centru. Velkou událostí byla například oslava Jeho Svatost dalajlamy v létě roku 2015, při které se poblíž Potangu v Choglamsaru sešli všichni z okolních exilových vesnic.

Exilový kemp, tibetští seniořiNomádi v Sumdhutibetský exilový kemp ladak

 

 

 

 

Organizace Tibetan Homes Foundation mimo školních zařízení pro děti zřizuje také 2 domovy pro seniory v Mussorie a Rajpuru. Další domovy mohou patřit pod správu Tibetské exilové vlády tak jako například domov Lugsum Samdupling ve státě Karnataka a také Chauntra poblíž Dharamsaly, který je nově podporován i námi.

jižní Indie, Karnataka, domov pro seniory tibetští senioři Tibetští senioři, Chauntra Tibetští senioři, THF Tibetští senioři, THFTibetští senioři, foto Martin Matěj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V domovech pro seniory si kladou za cíl poskytovat zdravotní péči dle potřeb seniora, zajistit jim vhodnou stravu a podmínky ke zlepšení jejich zdraví a také domácí prostředí.

senioři

Chcete vědět jak vypadá denní režim v jednom z domovů pro seniory? Pak se podívejte na jejich rozvrh!

 

Rozvrh domova pro seniory Chauntara

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.