Letos se sice za podporovanými Tibeťany do Ladakhu nepodíváme, ale přinášíme alespoň podrobný report podpory za rok 2019, který jsme od CRO dostali.

Tibetské osídlení Sonamling táhnoucí se po himálajské hranici Indie s Tibetem je považováno za druhou největší tibetskou komunitu žijící v exilu. Čítá 12 exilových kempů okolo Lehu a 9 komunit v Čhangthangu. Do těchto míst prchali Tibeťané už od roku 1959 a dnes se tam již setkáme s novými generacemi Tibeťanů žijících v exilu.

Jakým způsobem je podporujeme a co se nám společně povedlo v roce 2019?

Podpora nejchudších seniorů

Tuto potřebnou skupinu lidí podporujeme v rámci Adopce ProTibet od roku 2009 a celkově jsme jim poskytli 230 000 Kč. Staříčci si za tyto peníze většinou pořizují léky, teplé oblečení, deky či jídlo. Komu budou peníze poskytnuty, je vždy ověřeno starosty vesnic a kempů.

Otop na zimu pro nejchudší seniory

V horských oblastech se teplota v zimě propadá k -30°C a ve skromných chaloupkách tibetských staříčků a dalších potřebných není o moc tepleji. Proto jsme je i letos podpořili 1 070 pytly sušeného zvířecího trusu, které stačily pro 107 rodin. Celkově za 50 000 Kč. Jak sám starosta potvrdil, loňská zima byla jedna z nejstudenějších za posledních 20 let.

Krmení pro nomádské kozy

Minulá zima (v roce 2018) byla pro nomády a jejich stáda kritická. Stovky koz a ovcí nepřežily kruté mrazy a sněhové vichřice. Proto jsme se na tuto zimu připravili lépe a nomády v Jangthangu podpořili částkou 200 000 Kč, která byla rozdělena na nákup kvalitního krmení pro kozy, nákup nových koz k znovu zaplnění stád a také na zapůjčení nákladního vozu a zaplacení řidiče, který krmivo rozvážel 8 dní. Konkrétně bylo rozvezeno více než 11 tun krmiva, 29 kg pro každou z 386 nomádských rodin.

Zimní škola pro nomádské děti

Tříměsíční studijní program pro nomádské děti, jejichž rodiče jsou většinou negramotní, jsme podpořili i letos, a to částkou 36 000 Kč. Máme velkou radost, že pan Karma Khedup, ředitel, potvrzuje, jak moc dětem škola pomáhá s angličtinou i tibetštinou během zimní přestávky. Peníze většinou pokrývají platy učitelů a jídlo pro děti.

Celkem tedy 516 000 Kč šlo do tibetského osídlení Sonamling a pomohlo stovkám chudých rodin, staříčků i dětí. Jménem MOSTu ProTibet i Kanceláře Sonamling chceme poděkovat každému jednomu dárci, který se zapojil do pomoci potřebným. DĚKUJEME VÁM!

ཐུགས་རྗེ་ཆེ

Na těchto stránkách používáme technologii "statistických cookies", abychom Vám mohli poskytnout, co nejlepší zážitek při jejich procházení.