Tibetská osada Lugsam v Bylakuppe má nového ředitele

Tibetská osada Lugsam v Bylakuppe má nového ředitele

V jižní Indii už dlouhá léta podporujeme Old People´s Home v Bylakuppe. Ve funkci ředitele osady nyní Dhondupa Gyalpo vystřídal Lobsang Yeshi. A rovnou se nám i představil.

Jeden z příběhů starých Tibeťanů z Old People Home v Bylakuppe.

Tashi Delek a velmi srdečné pozdravy vám všem.

Nejprve mi dovolte vyjádřit svůj nejhlubší vděk za veškerou podporu a solidaritu, kterou po celá ta léta projevuje vaše dobročinná organizace prostřednictvím různých rozvojových projektů bezpočtu strádajících Tibeťanů, studentů, starých lidí a komunity jako celku.

Dovolte mi, abych vám také oznámil, že jsem byl nedávno pověřen odpovědností za tibetskou osadu Lugsam jako její nový ředitel a mám tu čest se vám všem představit.

Jmenuji se Lobsang Yeshi. Narodil jsem se a studoval v Indii. Své středoškolské vzdělání jsem dokončil na SFF Tibetan Army School v Herbertpuru a získal jsem bakalářský titul. Od té doby jsem sloužil v tibetské komunitě v různých funkcích jako školní učitel (10 let v CST Paonta Sahib, střední škola HP / Sera Jey v Bylakuppe), výzkumník tibetsko-čínsko-indických záležitostí (8 let ve výzkumu a analýze oddělení, Dillí atd.), HIV aktivista (6 let v CHOICE HIV/AIDs Initiatives), sociální pracovník a vedoucí mládeže (7 let v tibetském kongresu mládeže, Dharamshala), člen parlamentu (10 let v tibetském parlamentu v exilu, Dharamshala). To vše za posledních 32 let.

Zatímco jsem se aktivně účastnil tibetského politického boje, byl jsem také zapojen do kampaní na podporu sociálních a zdravotních problémů a vzdělávání mládeže. Během posledních několika let jsem věnoval velkou část svého času a energie péči o chudé a strádající lidi, pacienty s HIV a další nemocné lidi poskytováním poradenství v oblasti zdravotní péče, zdravých stravovacích návyků a zdravého životního stylu atd. To obnášelo i psaní a publikování výzkumů, vedení studentů škol a mládeže ke vzdělání, stipendiím, odpovědnosti vůči komunitě a prezentací tibetských záležitostí, tibetského boje, otázkách lidských práv a globálních záležitostech atd. široké tibetské veřejnosti.

Tibetská osada Lugsam

Přestože se jedná o největší a nejstarší tibetskou osadu, v Bylakuppe stále žijí tibetští obyvatelé, kteří čelí obrovským ekonomickým potížím a žijí ve špatných podmínkách. Proto se v příštích několika letech budu snažit věnovat velkou pozornost  zmírňování utrpení a zoufalých podmínek těchto stovek chudých lidí.

Pokusím se renovovat jejich zchátralé a vlhké/zplesnivělé domy (hlavní příčina artritidy, astmatu, rakoviny a onemocnění ledvin), chci poskytovat ekonomickou a lékařskou podporu a starat se o staré a nemocné lidi a podporovat obecné zdraví mezi obyvateli.

Byl jsem také svědkem velkého selhání v ekologicky udržitelné likvidaci odpadků. To má samozřejmě ničivý dopad na zelené prostředí osady a také na zdraví obyvatel. Jsem v procesu koordinace pokynů od odborníků na životní prostředí a nevládních organizací získat veřejnou spolupráci pro tento problém. Také jsem zjistil, že tisíce našich obyvatel mají stále ve svých domech škodlivé azbestové střechy (způsobující rakovinu plic a plicní fibrózu), které jsou v mnoha zemích zakázány.

Mám v plánu pracovat na těchto sociálních projektech a mnoha dalších. To vše je možné pouze díky podpoře našich benevolentních a soucitných sponzorů, jako je vaše organizace, a požehnání našeho nejvyššího vůdce Jeho Svatosti dalajlámy a CTA (Tibetská exilová vláda).

Jsem ohromen velikostí podpory, kterou vaše organizace v naší komunitě poskytuje za poslední léta. Během svého pobytu v Bylakuppe, jsem měl tu čest být svědkem některých úžasných humanitárních služeb, které vaše organizace poskytuje.

Osobně bych vás chtěl požádat, abyste i po dobu mého působení laskavě nadále poskytovali stejnou neocenitelnou finanční podporu našim obyvatelům a našemu úřadu. Ujišťuji vás, že budeme z naší kanceláře zasílat pravidelné aktualizace a zprávy o projektech a příjemcích sponzorství.

Mezitím se těším, že se ozvete a samozřejmě se s vámi všemi brzy setkám zde v Bylakuppe. Nabídněte laskavě své rady a návrhy, jak a kdy to bude potřeba v našem společném úsilí podporovat blaho našich lidí. Velmi rád vyhovím. Rád bych Vás také ujistil, že udělám vše, co je v mých silách, abych sloužil komunitě a projektům podle svých nejlepších schopností jako ředitel osady v Lugsamu. Upřímně se těším na spolupráci.

Se srdečným pozdravem, pokorou a díky,

Lobsang Yeshi

ředitel

tibetská osada Lugsam

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter