Radimův knižní tip #4

Radimův knižní tip #4
Radim za svůj život přečetl stovky knih. A byla by škoda, kdyby si to nechal pro sebe. Každý měsíc Vám přineseme jeden jeho tip. Některé knihy najdete i na našem eshopu, jiné je třeba sehnat jinde, ale všechny stojí za to přečíst.

Jeho Svatost dalajlama: Čtyři vznešené pravdy

Někdy se s nadsázkou říká, že bychom měli spíše používat pojem buddhismy (plurál), než buddhismus (singulár). Je pravda, že i samotný Buddha používal při rozpravě různé argumenty, v závislosti na tom, s kým právě mluvil. Buddhismus je zároveň velice tolerantní a několik staletí se šířil bez tištěné podoby. Není tedy divu, že vzniklo několik různých buddhistických škol.

Když jsem měl jednou možnost rozprávět s lamou Stephanem ze školy Kagjüpa, museli jsme si nejdříve definovat některé pojmy, abychom si vůbec rozuměli.

Všichni buddhisté se však shodnou, že jednu věc mají společnou a tou jsou Čtyři vznešené pravdy (axiomy), které tvoří základ Buddhova učení. Jsou to:

1. Pravda o strasti

2. Pravda o původu strasti

3. Pravda o zániku strasti (teorie o Ne-Já, neboli prázdnotě).

4. Pravda o cestě (dosažení nirvány).

Zatímco 1., 2. a 4. pravdu můžete najít i v jiných filozofických směrech a náboženstvích (hinduismus), 3. pravda je zcela originální a tvoří esenci buddhismu. Je ovšem také nejtěžší na pochopení. Proto je dobré se seznámit s Čtyřmi ušlechtilými pravdami od autora nejpovolanějšího, od Jeho Svatosti 14. dalajlamy.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter