Radimův knižní tip #1

Radimův knižní tip #1
Radim za svůj život přečetl stovky knih. A byla by škoda, kdyby si to nechal pro sebe. Každý měsíc Vám přineseme jeden jeho tip. Některé knihy najdete i na našem eshopu, jiné je třeba sehnat jinde, ale všechny stojí za to přečíst.

Ajahn Brahm: Kráva, která plakala a jiné buddhistické příběhy o štěstí.

Marně bych přemýšlel, jakou jinou knihu doporučit čtenáři, který se začíná zajímat o buddhismus. Ctihodnému lámovi se zde povedlo shromáždit veselé historky ze svého každodenního života, které zároveň skrývají jednoduché návody k vnitřnímu štěstí.

Chcete-li se zasmát a zároveň poznat něco málo z Buddhova učení, pak neváhejte a sáhněte právě po této knížce.

Na ukázku bych rád odcitoval alespoň úryvek z první kapitoly – Dvě špatné cihly:

„Položit cihlu je zdánlivě snadné – kecnete lžíci malty dospod, přiklepnete tu, přiklepnete tam. Když jsem začínal pokládat cihly, vždycky jsem přiklepl roh, abych cihlu srovnal, jenže tím jsem zvedl protější roh. Tak jsem přiklepl protější roh, a cihla vyjela z řady. Když jsem ji opatrně dorovnal zpět do řady, znovu se zvedl ten první roh. Schválně si to někdy zkuste! . . .

Konečně jsem dokončil svou první cihlovou zeď. Poodstoupil jsem a obdivoval své dílo. A teprve teď jsem zjistil, že dvě cihly unikly mé pozornosti. Všechny ostatní seděly hezky v řadě, jen tyhle dvě byly pootočené. Vypadalo to příšerně. Ty dvě cihly mi zkazily celou zeď. Úplně ji zničily. . . .

Po dokončení stavby, jsem prováděl jednoho návštěvníka, a on si ji všiml. „Hezká zeď,“ prohodil ledabyle. „Milý pane, zapomněl jste snad brýle v autě?“ vykoktal jsem překvapeně. „Nebo snad máte nějakou vadu zraku? Copak nevidíte ty dvě špatné cihly, které kazí celou zeď?“

To, co mi odpověděl, úplně změnilo můj názor na tu zeď, na sebe sama a na spoustu věcí v životě. Řekl mi: „Ale ano, vidím je. Ale také vidím těch 998 dobrých cihel.“ . . .

https://knihy.heureka.cz/krava-ktera-plakala-a-jine-buddhisticke-pribehy-o-stesti-brahm-ajahn/#prehled/

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter