Novoroční pozdrav z TCV

Novoroční pozdrav z TCV
Tibetská síť exilových vesniček Tibetan Children Village byla založena v 60. letech, když první vlny uprchlíků z Tibetu utíkaly do Indie. Vesničky jsou uzpůsobené pro děti a mladé Tibeťany jako útočiště a “hnízdo”, kde tibetská kultura přežívá. Jak se mají? Co je nového? Přeložili jsme pro Vás dopis ředitele Thuptena Dorjee.

Vážení naši sponzoři a přátelé,

jménem celé TCV rodiny Vám z celého srdce přejeme vše dobré v roce 2022. Ať ten rok přinese dobré zdraví, štěstí, prosperitu a především více míru a harmonie celému světu. Zároveň Vám chci hned zezačátku říct, jak moc jsem Vám vděčný za laskavou, trvající podporu. Jsem vděčný, že Vám na kvalitním vzdělání našich dětí záleží stejně jako nám.

Dovolte mi malé ohlédnutí za uplynulým rokem. Covidová pandemie z Wuchanu tvrdě zasáhla všechny naše školy už více než před rokem. Přesto všechno jsme zvládli nastolit online výuku, udržet ji v časech vrcholu pandemie a spolu s uvolňováním opatření zahrnout i klasickou výuku.

Nebylo to vždy jednoduché, měli jsme tu nemocné covidem. Díky bohu nemoc přečkali s hladším průběhem a nikdo nezemřel. TCV Dharamsala, Bylakuppe a Choglamsar byly dokonce všechny zařazeny do tzv. vysoce rizikových zón, ale díky neúnavné práci lidí v první linií a dobrovolníků jsme vše zvládli a ze situace vyšli silnější, než kdy předtím.

Naše školy jsou od 3. ledna 2022 zavřené, děti mají zimní prázdniny a většina odjela k rodičům nebo dalším příbuzným. Část jich ale zůstává u nás, speciálně studenti ročníků X. a XII., kteří se připravují na závěrečné zkoušky v březnu 2022.

Školy se znovu otevřou 11. března 2022 po Tibetském Novém roce – Losaru. Momentálně se tedy chystáme na znovuotevření, ale to bude samozřejmě záviset i na covid situaci v březnu. Čekáme a doufáme v nejlepší.

Všichni naši zaměstnanci, speciálně náhradní maminky a učitelé jsou plně naočkování „Covishieldem“. Všichni studenti starší 18 let mají buď jednu nebo už obě dávky vakcíny. Od 3. ledna vláda spustila očkování pro děti 15-17 let a od té doby jsme stihli první dávkou naočkovat 100 dětí v TCV Dharamsala. Doufáme, že brzy budeme moci naočkovat i všechny ostatní.

Co se týče akademické sféry, znovu musíme pogratulovat našim studentům XII. ročníku. Všichni zvládli závěrečnou zkoušku, jsme na ně opravdu pyšní. Momentálně pokračují ve studiu na školách po celé Indii. Někteří se dali i na Dalai Lama Institute For Higher Education, Bangalore, který má každý rok 5 míst rezervováno pro tibetské studenty. 4 z nich byly zaplněny našimi úspěšnými studenty.

Přestože počet studentů u zápisu z tibetské komunity pořád klesá, TCV je stále největší sítí škol a ubytování pro tibetské děti v exilu. Momentálně máme 6 342 dětí studujících u nás a asi 1 200 vysokoškoláků.

Každopádně s touhle sestupnou tendencí počítáme a přizpůsobíme se jí. TCV Lower Dharamsala bude učit děti pouze do V. ročníku, počínaje letošním březnem. V TCV Suja už nebudou studovat děti až do XII. ročníku, ale jen do X. O vývoji situace a případných dalších změnách Vás budeme informovat během roku.

Vážení sponzoři, jste záchranný kruh naší práce. Vaše podpora nás drží nad vodou. Z hloubi srdce Vám děkujeme!

Stay safe.

Thupten Dorjee (ředitel TCV)

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter