Novinky v klášteře Ki

Novinky v klášteře Ki
Mniši z kláštera Ki posílají srdečné pozdravy, díky a také pár novinek. Jsme moc rádi, že jsou všichni zdraví a v pořádku.

Malí mníšci se poctivě připravovali na každoroční ústní zkoušky, které proběhly 18. dubna 2022. Všechny třídy měly zkoušku ve stejný den a 3 nejlepší mníšci z každé třídy dostali malou odměnu. Poté se všichni odebrali do svých vesnic na 15ti denní prázdniny. V těchto dnech se opět vracejí do kláštera. 

Další novinkou je, že klášterní škola přijala 6 nových mníšků.

Klášter Ki se dlouhodobě snaží naplňovat zelenou vizi Jeho Svatosti dalajlamy. Sami říkají: „Spiti rok od roku vysychá, celý ledovec velmi rychle taje a čím méně máme sněhu, tím více máme ve Spiti problémů. Vodní zdroje mizí. To vše se děje kvůli globálnímu oteplování. Pokud se to nezastaví, nejen Spiti, ale celý svět bude těžce trpět a následky budou nemyslitelné a hrozné. Spiti a jeho lidé možná budou muset čelit hladomoru.
K zastavení této katastrofy by měla být přijata okamžitá opatření a sázení stromů je nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak se vypořádat se změnou klimatu způsobenou skleníkovými plyny.
Zelená a čistá atmosféra je důležitá pro klidný a zdravý život.“

Klášter se připojil k iniciativě společnosti Tonglen Dharamsala a kolem celého kláštera sází 1 000 stromů. Letošní Den Země tedy oslavili náramně.

25. dubna 2022 proběhla v klášteře malá oslava 33. narozenin 10. pančhenlamy Gendün Čhökji Ňima. Pančhenlama byl v roce 1995 unesen a i přes četné výzvy a prosby jej od té doby žádný Tibeťan neviděl. Čína tvrdí, že je v pořádku a má se dobře, ale kde je pravda se asi bohužel nedozvíme. Pančhenlama je spolu s dalajlamou nejvyšším představitelem tibetského buddhismu, velice vážený člověk a velká ztráta pro všechny Tibeťany. Mniši se modlí za jeho dlouhý život.

Děkujeme Vám za podporu.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter