Novinky mnichů z kláštera Ki

Novinky mnichů z kláštera Ki

Klášter Ki je jedno z nejkrásnějších míst v údolí Spiti. Žije v něm přes 300 mnichů, z nichž polovina spadá do naší podpory. Už na naší letní návštěvě nám starší mniši říkali, jak se těší na zimu, protože je čeká velké cestování. A není se čemu divit. Zima je ve Spiti velice náročná, údolí je zasypané sněhem a několik měsíců úplně zmrzlé. 

V loňském roce se nám díky Adopci ProTibet podařilo podpořit je krásnou částkou 400 197 Kč. Děkujeme Vám.

Starší mniši vyrazili na pouť po posvátných místech

Už v polovině listopadu skupina asi 30 starších mnichů vyrazila na pouť po významných buddhistických místech. Všichni mniši už studují pouze buddhistickou filosofii, tradiční pouť je pro studium a praxi velmi důležitá. Navštívili Kushinagaru – místo, kde Buddha odešel do parinirvány, Šrávastí, Nalandu, Vulture Peak – horu, která byla jedním z nejoblíbenějších míst Buddhy pro meditaci a další významná místa v Indii. Pouť vedla také do Lumbini v Nepálu – místa, kde se Buddha narodil. 

Pouť zakončili v Bódhgaji – tam dosáhl Buddha pod stromem Bodhi osvícení. V Bódhgaji se mniši zúčastnili také několika učení Jeho Svatosti dalajlamy.

Pro všechny mnichy je to obrovsky důležitá zkušenost, za kterou jsou velice vděční.

Fotografie z poutě

Zimní filosofické debaty

Začátkem ledna se mniši přesunuli do jižní Indie, kde tradičně každý rok probíhají zimní debaty. Schopnost debatovat, obhájit svůj názor a vyvracet přesvědčení druhých je pro mnichy velice důležitá. Spolu s mnichy z klášterů v jižní Indii se v tomto umění zdokonalují několik týdnů. V tréninku debat pak pokračují mezi sebou po celý rok. 

Součástí debat bylo také učení buddhistických mistrů.

Po skončení debat se mniši přesouvají na tři měsíce do Dharamshaly, kde se budou nadále věnovat studiu. 

Po celou zimu si užívají příjemného teplého počasí, z čehož mají samozřejmě obrovskou radost. A my taky.

Fotografie z debat

Jak se mají mladší mniši?

Mezitím mladí a malí mniši tráví zimu v klášteře v údolí Spiti. Pilně se připravují na pololetní zkoušky, které probíhají tradičně začátkem jara. Venku vládnou kruté mrazy, v klášteře ale mají naštěstí dostatek topiva a tedy i relativně teplo. V každé místnosti a na pokojích jsou kamna.

Fotografie z kláštera

Děkujeme Vám, že s námi podporujete klášter Ki.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter