Losar a jeho význam

Losar a jeho význam

Losar znamená v tibetštině Nový rok (lo – rok, sar – nový). Je to nejdůležitější svátek v tibetském kalendáři a slaví se v první den lunárního tibetského kalendáře, který odpovídá datu v únoru či březnu gregoriánského kalendáře. Datum určují astrologové sídlící v indické Dharmsale. Tibetský kalendář se používá v celém himálajském regionu a Nový rok je svátkem v Tibetu, Nepálu a Bhútánu.

Počátky Losaru lze vysledovat do předbuddhistického období. V náboženství Bön byl s největší pravděpodobností oslavován při příležitosti zimního slunovratu. Lidé zapalovali kadidlo či vonné tyčinky, které zasvětili místním bohům a duchům. Když region přešel na buddhismus, datum bylo posunuto mnichy, aby odpovídalo jejich lunárnímu kalendáři.

Období tibetského Nového roku trvá patnáct dní, přičemž hlavní oslavy probíhají tři dny.

Poslední dva dny starého roku se nazývají Gutor (vymítání duchů), kdy se lidé začínají připravovat na Nový rok. Vyrovnávají se dluhy, řeší se hádky, pořizují se nové šaty.

Protože slova „ovčí hlava“ a „začátek roku“ znějí v tibetštině podobně, je zvykem vyrábět ovčí hlavu z barevného másla jako ozdobu. Připraví se speciální nádoba známá jako phyemar obsahující tsampu — praženou ječmennou mouku s máslem — a semena ječmene. Umístí se do rodinné svatyně spolu s obětinami pšeničných klíčků, piva, čaje, sušenek, sladkostí, ovoce a máslových lamp.

První den

se věnuje úklidu domu. Zvláště musí být uklizena kuchyně, protože je to místo, kde se připravuje jídlo, tedy nejdůležitější část domu. Vaří se speciální jídla. Jednou je polévka guthuk podávaná s malými knedlíčky. Polévka se připravuje z masa, pšenice, rýže, sladkých brambor, sýra, hrášku, zelené papriky, nudlí a ředkviček. Vyrábějí se knedlíky s různými přísadami uvnitř. Nalezení určité ingredience je znamením pro nadcházející rok. Nalezení bíle zbarvené přísady, jako je rýže nebo sůl, je považováno za dobré znamení; najít oblázek znamená štěstí; najít chilli znamená, že člověk je upovídaný. Pokud najdete černou přísadu, je to jako nález uhlí ve vánoční punčoše.

Druhý den

se konají náboženské obřady – mniši dělají pudžuLidé navštěvují místní kláštery, aby se modlili, obdarovali mnichy, vzdali úctu Buddhovi. Odpalují také petardy, aby se zbavili zlých duchů, o kterých se věří, že číhají kolem. 

Na Nový rok

při východu slunce paní domu pálí kadidlo u studny nebo řeky, kde nabírá vodu pro domácnost. Aby uklidnila místní nágy — hadí duchy — uváže kolem kohoutku nebo blízkého stromu bílý šátek a nabídne jim jídlo. Celá domácnost brzy vstává, všichni si vezmou nové oblečení a usedají ke speciální snídani. U rodinného oltáře se pronášejí modlitby a se sousedy se poté vyměňují přání Tashi Delek „hodně štěstí“. Poté přinášejí oběti bohům tím, že je umístí do svatyně jejich domácnosti a uctívají je. Rozvěšují se nové lungty – praporky s větrnými koníky. Tento den si členové rodiny vyměňují dárky. Rodiny mají společnou večeři. Pak se obvykle pojídají sladkostí kapse a popíjí alkoholický nápoj chang (ječné pivo), který se konzumuje horký pro zahřátí.

Losar v roce 2024 probíhá 10.-12. února. Končí rok Vodního králíka a začíná rok Dřevěného draka.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter