Jak se mají mniši z kláštera Ki

Jak se mají mniši z kláštera Ki

Po delší době se ozvali mniši z kláštera Ki. Jsme moc rádi, že jsou všichni v pořádku a mají se dobře. Přečtěte si jejich vzkaz:

Nejdříve ze všeho bychom my, mniši z kláštera Ki spolu s managementem rádi vyjádřili srdečné pozdravy a dobrá přání všem členům MOST ProTibet a jejich podporovatelům. Z důvodů špatných transportních a poštovních podmínek jsme obdrželi Vaše dopisy teprve nedávno. Velmi nás dopisy od dárců potěšily.

Doufáme, že dárci a výkonný tým MOSTu se mají dobře. Tady se situace po druhé vlně pomalu uklidňuje. Indická vláda dne 24.3.2020 vyhlásila kompletní nouzový stav a po té jsme byli svědky mnoha pádů a vzestupů obyčejných lidí a sociálního života v Indii. Po první vlně pandemie se mnoho lidí skutečně hodně bálo. Vzhledem k okamžité platnosti nařízení nouzového stavu, byli lidé uvězněni na mnoha místech, zejména pracovní síly z Biharu a Nepálu.

My jsme první vlnu Covidu-19 také protrpěli. Mnoho lidí ze Spiti se nakazilo covidem a bohužel jich také mnoho zemřelo. My v klášteře jsme naštěstí úmrtí z důvodu covidu nečelili. Pouze jeden z nejstarších mnichů, kterému se říkalo Machen la z vesnice Kibber odešel v lednu 2021. Byl jedním z nejstarších mnichů z kláštera a důvod jeho smrti zůstává nejasný, vše se jeví jako úmrtí z důvodu stáří.

Důsledně jsme dodržovali nařízení stanovená vládou týkající se Covidu -19. V brzkých fázích pandemie byl zde ve Spiti ustanoven jeden expert, aby pomáhal lidem se zorientovat v nařízeních a opatřeních a dalších mutujících variantách viru. Dva mniši z kláštera byli také zvoleni do pomocného štábu.

Kvůli pandemii byl vzdělávací systém v klášteře velmi silně ovlivněn. Mnoho vesnic v údolí stále není připojeno k internetu, a proto nebylo možné realizovat on-line výuku důsledně. Nyní je to již více než dva měsíce, kdy jsou přítomni všichni mniši, a výuka probíhá standardním způsobem v plném rozsahu.

Doufáme, že pandemie brzy ustane a lidé budou moci znovu cestovat a my se s vámi budeme moci znovu potkat. Noví mniši v klášteře se velmi těší na vaši návštěvu. Lama Tenzin Namgyal o vás mnichům často povídá a o dárcích a jejich podpoře, aby si uvědomili souvislosti.

Na závěr bychom vám chtěli velmi poděkovat z hloubky našeho srdce za neutuchající podporu v oblasti vzdělávání, stravy, oblečení a zdraví, které jsou základní potřeby každé lidské bytosti.

Členové asociace, dárci a podporovatelé, jste tu s námi každý den v našich modlitbách. Modlíme se, aby váš život byl zdravý a smysluplný, aby vaše snaha a oddanost přinesla své ovoce. Každé dítě, kterému jste pomohli, si to bude pamatovat celý život.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter