Jak s koronavirem bojuje Indie?

Jak s koronavirem bojuje Indie?
I Indie, stejně jako zbytek světa, byla zasažena pandemii koronaviru.

Jedním z prvních indických měst, kde vypukla nákaza COVID-19, bylo město Agra, které je známé hlavně kvůli indické kultovní památce Taj Mahal. Právě to, jak se Agra s nákazou dobře vypořádala a nastolila účinná opatření, Indii vedlo k tomu, udělat z tohoto úspěšného případu pozastavení šíření nákazy jakýsi model pro potýkání se s koronavirem pro celou Indii. V průběhu měsíce počet případů koronavirové nákazy stále narůstal ale šíření se obecně výrazně zpomalilo – a tak se zrodil „model Agra“.

Během několika dní ovšem došlo k náhlému obratu, a počet nakažených začal opět rychle narůstat. Indická vláda tak došla k názoru, že „model Agra“ není možné aplikovat na celou zemi. Epidemiolog Laljt Kant poukázal na fakt se slovy: „Takové modely jsou specifické pro určitou oblast a nelze je replikovat. Jedna velikost se nehodí všem. Samozřejmě se můžeme poučit z různých modelů“.

Navzdory faktu, že oficiální čísla nákazy COVID-19 v Indii zůstávají oproti Evropě nebo USA značně nízká, jen Bombaj se potýká s více než 22 171 případy a 832 úmrtími. Bombaj je obecně nejhůře postiženou oblastí celé Indii a číslo nakažených stále neúprosně narůstá. Aktuální data z 22. května říkají, že pozitivních případů koronaviru je v celé Indii 119 524 a úmrtí již 3 600.

Kromě obrovských ztrát na životech má také COVID-19 na svědomí fakt, že spousta lidí přišlo o práci, o stálé příjmy a celé rodiny se tak ocitly ve velmi tíživé situaci. Přítomnost koronaviru se dotkla společnosti v mnoha aspektech, včetně dostupnosti základních lidských potřeb. S tím souvisí také akutní nedostatek dámských hygienických potřeb, kterému čelí miliony žen v celé Indii. Dospívající ženy a dívky normálně tyto pomůcky obdrží ve školách, nyní čelí školačky po celé Indii masivnímu nedostatku hygienických vložek, protože školy, jakožto důležitá část dodavatelského řetězce, jsou uzavřeny během nastolené karantény, píše Geeta Pandey, BBC v Dillí. Distribuce hygienických dámských pomůcek pro dospívající ženy prostřednictvím škol je součástí státního programu na podporu intimní hygieny, kdy pouze 36% z 355 milionů menstruujících žen používá správné menstruační pomůcky, zbylé ženy používají staré látky, hadry nebo popel.

Výrazně horší je tato situace ve venkovských a polourbanizovaných oblastech než ve městech. Poté co mnoho lidé přišlo o zaměstnání, nejsou schopni si obstarat ani potravu, natož jiné základní potřeby.

Naštěstí není toto téma tabuizované a indická vláda se jím intenzivně zabývá a policie ve městech, jako je Bangalore, Hyderabad, Jaipur, Chandigarh, Bhubaneshwar a Kolkata, byla pověřena, aby rozdala 80 000 kusů hygienických vložek obyvatelům slumů i uvízlým migrantům v záchranných táborech.

V pondělí 18. května indická vládnoucí strana Bharatiya Janata (BJP) oznámila, že poskytne policii 600 000 balíčků, které budou distribuovány mezi dospívající dívky a ženy ve slumech v Dillí.

Zdroje: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-52718434?intlink_from_url=

https://www.bbc.com/news/topics/cdl168pj1dmt/india-coronavirus-lockdown&link_location=live-reporting-story

https://www.bbc.com/news/world-asia-india-52527534

https://www.theguardian.com/world/2020/may/11/shock-in-india-at-hospital-footage-of-bodies-lying-next-to-covid-19-patients

https://timesofindia.indiatimes.com/coronavirus

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter