Jak bojuje s koronavirovou pandemií Indie?

Jak bojuje s koronavirovou pandemií Indie?
Stejně jako naši zemi a celý svět, i Indii postihl koronavirus a už začala bojovat s pandemií.

Vše se dalo do pohybu, jakmile se na území Indie naskytly první zprávy o nakažených koronavirem. Vzhledem k blízkosti centra nákazy se první případy nakažených objevily už na konci ledna. Na tuhle situaci země reagovala okamžitým zákazem vyvážení jakýchkoli individuálních druhů zdravotnických prostředků včetně oblečení a respiračních masek. Byla zrušena veškerá víza, která byla dříve vydána a také se zavedla přísnější opatření na letištích, která zahrnovala kontrolu zdravotního stavu a měření teploty. Také byly uzavřeny některé školy ve velkých městech jako je například Dílí, a to s platností do 31. března.

Další opatření se začala zavádět začátkem března, kdy se vydal zákaz vyvážení paracetamolu a jiných léků. O týden později, tedy 10. 3., už Indie ze strachu z dalšího šíření viru začala zavírat hranice, a to konkrétně mezi Myanmarem a Bangladéšem. Také uzavřela veškeré přístavy pro lodě, které by mohly přijít do styku s tímto druhem nákazy. V těchto dnech byl počet nakažených na území Indie 80 a dvě potvrzená úmrtí. Dokonce ani Indie se nevyhnula masové panice a podobně jako ve spoustě dalších zemích se začaly pořádat útoky na obchody s potravinami, kde se z největší části stále vyprodávají trvanlivé potraviny a toaletní papír. Ve čtvrtek 12. března vláda vyhlásila uzavření všech škol a veřejných institucí. Zároveň byla zavřena kina a zrušeny veškeré akce, kde by se mohlo shromažďovat větší množství lidí.

Aktuálně je v celé zemi nařízená karanténa, která byla vyhlášena indickým premiérem Naréndra Modím v úterý 24.3., a to s platností 21 dní. Den před tím bylo také uzavřeno celé město Dílí. Také byla zastavena veškerá hromadná doprava prozatím do 31.3. a do odvolání byly zastaveny veškeré vnitrostátní a mezinárodní lety. Co se týče ochrany jednotlivců, byla zavedena zajímavá a férová opatření jako je například to, že ceny roušek a antibakteriálních gelů nesmí překročit státem danou hranici. Což zavrhuje potenciální překupnické podnikání.

Nyní se na území Indie nachází 633 potvrzených případů s COVID19 celkový počet úmrtí je 16 osob a uzdravených případů je 44 (informace ke dni 26.3.). V porovnání s jinými státy má však Indie velmi nízký počet testovaných případů vzhledem k tomu, kolik má obyvatel, a proto se ty čísla můžou ve skutečnosti lišit. Pro bližší porovnání například v Itálii bylo provedeno 2 500 testů na milion obyvatel u Indie tohle číslo vyšlo v průměru na pouhých 10 testů na milion obyvatel. Největší dopady by však toto šíření mohlo mít na chudé hustě obydlené oblasti, kde je tohle testování velmi těžko proveditelné ať už z důvodů špatné infrastruktury, či nedostatku lékařského personálu a dostupnosti potřebných komodit.

Naši partneři z organizace Tibetan Homes Foundation nás stále informují o tamní situaci. V důsledku šířící se nákazy bylo rozhodnuto o přerušení vyučování a všechny děti z osmé třídy a níže byly poslány do jejich původních bydlišť ke svým rodičům. Studenti, kteří navštěvují 9. třídu a výše měli původně ve vesnici zůstat, a to kvůli nařízení, které vydala centrální rada středoškolského vzdělávání (CBSE) v Indii. Ale z důvodu rostoucích případů pozitivních na koronavirus v celé Indii se nakonec rozhodlo o úplném uzavření všech škol, a tudíž i pro studenty, kteří ve vesnici zůstali. Ve vesnici je samozřejmě také postaráno i o ty děti, které se neměly kam vrátit nebo nemají žádné příbuzné v Indii. Momentální nařízení přikazuje, aby školy byly uzavřeny do 30. dubna, nikdo však neví, zda je tohle rozhodnutí konečné a jestli nedojde k dalšímu prodloužení. Z tohoto důvodu bude pravděpodobně výuka probíhat na úkor letních a zimních prázdnin. V oblasti Tibetských vesniček se naštěstí nepotvrdil nikdo s tímto druhem nákazy. Celkově však v regionu Himáčalpradéš byly potvrzeny 3 případy a jedno úmrtí na koronavirus.

zdroj: https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/indie.html · https://www.mygov.in/covid-19 · https://thediplomat.com/2020/03/india-challenged-by-covid-19/

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter