Indie se uzavírá

Indie se uzavírá
O situaci situaci s koronavirem na území Indie jsme Vás naposledy informovali před třemi týdny, kdy se udála jedna velmi zásadní událost, která nejen teď, ale i v budoucnu bude hrát zásadní roli v životech lidí žijících na území Indie.

Jedná se o rozhodnutí indického premiéra Narendra Modiho, ze dne 24. března, kdy bylo vyhlášeno uzavření celé země a přísná karanténa. Zároveň byly uzavřeny všechny podniky, pracoviště a modlitebny a zůstaly otevřeny pouze potraviny a lékárny. Toto rozhodnutí bylo vydáno téměř z minuty na minutu a pro indické obyvatelstvo tenhle moment znamenal obrat života vzhůru nohama. Po vyhlášení karantény však přišel velký zmatek a problémy. Jelikož byly pozastaveny veškeré hromadné dopravní prostředky, spousta lidí, kteří už dále nemohli chodit do práce se museli mnohdy i do vzdálených domovů vracet pěšky. Spousta z nich s sebou museli vzít i své malé děti, avšak největším problémem byl nedostatek jídla a pitné vody. Tahle migrace však rozšířila strach a zvýšila možnost nákazy. Těchto problémů si všímala i vláda a v reakci na tuhle situaci premiér Modi vydal proslov, kde se všem omlouvá za vzniklé problémy a vysvětluje, že vydaná opatření byla nezbytná v tomto boji v koronavirem.

Zavedená opatření, která se týkají zákazu vycházení a uzavření podniků měla trvat 21 dní a skončit 14. dubna. Jelikož je však situace stále kritická, vláda byla nucena tato opatření prodloužit až do 3. května. Zároveň bylo minulý týden zavedeno povinné nošení roušek, které by mělo trvat jen do 20. dubna. Tato informace indické obyvatelstvo příliš neuklidnila, nebyly prozrazeny ani žádné termíny, kdy by mohlo dojít ke zmírňování opatření. Stále se klade důraz na to, aby se lidé neshromažďovali a dodržovali odstupy, což je v zemi s nejvyšší hustotou obyvatelstva většinu času velká výzva. Přesto jsou ulice monitorovány drony a hlídány policejními hlídkami.

Největší problém pro Indii představuje nedostatek pitné vody, který občanům nedává možnost držet se doporučení a řádně dodržovat hygienické návyky, jako je především mytí rukou. Nejohroženější oblasti představují slumy, ve kterých žije až 64 milionů lidí. Často zde žije i 10 lidí v jedné místnosti a sdílí veřejnou toaletu s dalšími 70 lidmi. Přesto se však nepotvrdilo šíření nákazy v téhle oblasti. Dalším výrazným problémem je nedostatek lékařských prostředků. Lékařský systém je v Indii silně podfinancován a není schopny poskytnout pomoc většímu množství obyvatel, situaci, jako je tahle je tudíž silně nedostačující. Nehledě na to, že v některých částech Indie nefunguje vůbec.

Indická vláda si je samozřejmě vědoma situace, do které se díky karanténě dostala velká část populace. Největší dopad mají tyhle nařízení na nejchudší obyvatelstvo, které nemá úspory, ze kterých by mohlo žít, a především na námezdní pracovníky, kteří tvoří až 80 % ekonomicky aktivní populace. V těchto chvílích však hrají důležitou roli státní příspěvky a humanitární organizace. V běžném režimu má nejchudší část obyvatelstva nárok na základní potraviny a palivo za dotované ceny. Tahle pomoc je momentálně ve stavu, kdy centrální vláda v rámci Pomocného balíčku garantuje lidem, kteří patří mezi tu nejchudší část, že jim budou poskytnuty základní potřeby k životu zadarmo. Ale jelikož je Indie rozdělena do oblastí s vlastní samosprávou, hrozí zde možnost, že by se lidé, kteří mají na příspěvky nárok, neměli, jak prokázat.

Aktuálně se v Indii nachází 14 792 nakažených osob (informace ke dnu 18.4.2020), 488 úmrtí a 2 045 vyléčených případů. Nejvíce postiženými oblastmi jsou stát Maháráštra, kde se nachází až čtvrtina nakažených a Dillí. Stále však převládá nízký počet testovaných osob, takže situace se může ve skutečnosti lišit.

Zdroje: https://www.czechtrade.cz/czechtrade-svet/asie/indie https://www.bbc.com/news/world-asia-india-52086274 https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/indie.html https://www.theguardian.com/world/2020/apr/07/we-are-very-afraid-scramble-contain-coronavirus-mumbai-slum-dharavi https://www.theguardian.com/world/2020/mar/25/overcome-by-anxiety-india-in-lockdown-many-can-ill-afford

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter