INDIE DEN 20☀️

INDIE DEN 20☀️

Hned ráno vyrážíme za nomády. Prvně do vesnice Sumdho, pak nahoru na planiny hledat stáda.

Jestli se někdy Bollywood rozhodne natočit indickou verzi Rychle a zběsile, doufám, že náš pan řidič půjde na casting. To, co jsme měli jet 5 hodin, jsme jeli 3,5. Sumdho je kouzelná vesnička uprostřed ničeho plná nomádů. Vůbec s nimi není jednoduchá domluva, ale jsou velmi dobrosrdeční. Navštívili jsme staříky, rozdali jim dopisy, zašli jsme se podívat za dětmi do školy – jsou tak roztomilé. Taky jsme byli v nové ošetřovně, která funguje půl měsíce v Sumdhu a půl měsíce jezdí po vesnicích a planinách. Milá sestřička Tsering nás ale dostala hlavně tím, že dětem přednáší sexuální výchovu a rozdává hygienické potřeby děvčatům ve škole. To je super.

K večeru jsme se přesunuli nahoru na planiny. Tak drsné místo k životu jsem nikdy neviděla. Je to tam nádherné, ale drsné. Všude kozy, úplně všude. A tím pádem taky všude hovna. Úplně všude. Paní Dolkar, kterou jsme šli navštívit nám připravila čaj. Zamíchala ho přesně tou rukou, kterou 10s před tím nabrala hrst kozího trusu do kamínek. Taky jsem dostala horkou vodu s máslem. Je to hodně jiný svět. Paní Dolkar v tom stanu porodila 7 dětí!

My jsme tam strávily jednu noc v nejparnějším létě a málem jsme zmrzly. Opravdu, klaníme se těm lidem i zvířatům až k zemi, že tam dokáží přežít.

Později začlo šíleně foukat a pršet. V našem stanu začala téct řeka😀. Ufff. Ok, tak jdeme spát s nomády do stanu přikrytého jakýmsi plastem. Ty jejich psycho kamna produkují spoustu zápachu a samozřejmě žádný kyslík. Už tak je ho v těch 5 000 m.n.m. málo a v tom stanu už vůbec žádný. Karmala nám s paní Nawang uvařili thukpu, s díky jsme do ní odmítli kusy kozy, které leží vedle postele, snědli a pomaličku se uložili ke spánku.

Shrnu to tak, že v 5 000 m n.n. mé tělo asi neumí trávit potravu, takže jsem nejen celou noc nespala, ale taky mi bylo neskutečně blbě. Jediné, co pomáhalo byla ta šílená zima venku. Ale všechno v pořádku, nezmrzla jsem, ani agresivní hlídací psi mě nakonec nesežrali. Dokonce ani vlci, kteří si v noci přišli pro kozu mě nějak obešli🙏😀.

Zážitek. Obrovský. Neskutečný. Jen už prosím sjeďme zase trochu níže😀. Dnes tedy asi ve 4:00 dobrou noc🌙.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter