Den 8 – Cesta na konec světa
Jedeme se všemi mnichy ze školy, učiteli a dalšími mnichy. Projíždíme vesničky, ve kterých se zelenají stromy a zavlažovaná políčka. Ty střídají prostory, kde vládne vysokohorská poušť. Kameny, skály a šedá řeka také vytváří neskutečnou podívanou! Kocháme se tou krásou a surovostí zároveň. Po dvou hodinách přijíždíme do Ensa Gompy. Kláštera, kde trvale nepřebývá žádný mnich, spadá pod klášter Diskit, máme klíče. Prastarou gompu založil známý učitel Šherap Zangpo v roce 1430 a v překladu znamená „odloučené místo“ – a to sedí! Gompa je položená vysoko nad údolím a v sobě skrývá několik malebných svatyní. Do jedné z nich usedáme a malí mníšci začínají pod vedením dospělých půl hodinovou modlitbu. Atmosféra je magická. Za zvuků manter, bubnů a činelů jakoby i malby na stěnách oživly. Sedíme a plně vnímáme přítomnost, abychom si každý okamžik zapamatovali navždy. Přesně toto jsou chvíle, které si pak s sebou člověk nese dlouhé roky…
Modlitba končí, mniši jdou ven nám uvařit do místní kuchyňky čaj. Jeden malý mnich, roztomilý brýlatý Stanzin Dadul, využívá právě uvolněného místa a usedá k velkému bubnu, do ruky bere činely a plnou parou se pouští do hlasitého odříkávání modlitby, u které energicky bubnuje a ještě občas zacinká! A vůbec nechce končit. Je úžasný! Po deseti minutách ho musí velcí mniši přerušit, aby si šel dát svačinu, než mu ji ostatní kluci sní!
Na nádvoří dostáváme výborný sladký čaj s mlékem a sušenky. Posilnění fyzickou i duchovní stravou jedeme dále na sever až na úplný konec údolí do dalšího kláštera – Yarma gompy. Místa, kde končí cesta i indický svět – dále už je jen řeka, ledovec Siačhen a Pákistán. Nedá nám to a ještě pár desítek metrů pokračujeme po naplaveném písku, než nám pěšinu zahradí řeka. Dál už to opravdu nejde. Malí mniši jsou nadšení, hází do vody kamínky a stříkají po sobě ledovou vodu. Většina z nich se tady ještě nikdy nedostala, je to pro ně nový zážitek!
Dáváme si tady oběd, který mniši vytahují z auta! Od rána ho vezou s sebou, protože získání jídla na tomto konci světa je nejisté – a mniši nic neriskují! Procházíme si i místní chrám, kde jsou krásné thanky Milarepy a dalších učitelů linie Karma Kagyu.
Před cestou dostáváme ještě na posilněnou čaj a sušenky. Nasedáme a čeká nás 4 hodiny cesty celým údolím zpět do kláštera Diskit. Odpoledne zahaluje veškerý prostor písek, který vítr zvířil a zakryl jím údolí jako hustou mlhou. Ikdyž máme zavřená okýnka, písek nám brzy skřípe mezi zuby…
Cestou absolvujeme ještě jednu krátkou návštěvu v malém obchůdku a výměnu píchlé pneumatiky. Na večeři jsme konečně doma! Malí mniši jsou utahaní jako koťata a brzy znaveni usínají. A my také.