Film Až zařve lev vstupuje do kin

Film Až zařve lev vstupuje do kin

Celovečerní umělecký dokumentární film režiséra Jana E. Svatoše Až zařve lev je dokončen a 5. dubna vstupuje do kinodistribuce. Na základě četných historických rešerší tvůrci znovuotevřeli téma staré více než 700 let. Divákům se otvírá příběh za hranicemi jednoho lidského života, příběh o setkání poutníka Odorika se svědomím českého krále Přemysla II. Otakara. Hlas historickým osobnostem geniálně propůjčili František Němec a Igor Bareš. Jako svatá Anežka Česká ve filmu promluví Daniela Kolářová.

 Českému divákovi je vůbec poprvé ve formě celovečerního filmu představen Odorik – náš první velký cestovatel přezdívaný český Marco Polo. Doputoval až na konec světa a jako první Evropan popsal Tibet. Ušel desítky tisíc kilometrů, spatřil mnoho neznámých národů, kultur i živočišných druhů. Právě díky svému nadhledu a zkušenosti se stává zdatným sekundantem v dialogu se slavným českým králem. „Výměnou za popis cesty do východních zemí světa přiměje Odorik slavného krále složit účet za svoji vládu plnou úspěchů, ale i dramatických momentů, proher a křivd. Brzy ale zjišťuje, že oba mají až nečekaně mnoho společného,“ říká režisér Jan E. Svatoš. Film jako originální sonda zrcadlí osud českého krále. „Potřebujeme hrdiny ne pro jejich činy, ale pro ně samotné. A hrdinství není jen o vyhraných bitvách, ale také o odvaze nastavit zrcadlo svému egu,“ dodává filmař.

Odorik nastavuje zrcadlo nejen králi, ale především nám samotným. Je paradoxní, že problémy řešené ve středověku jsou aktuální i v naší době. Ať je to tolerance k odlišným kulturám, fakenews (ano, i středověcí kronikáři byli poplatní své době) či ukradené duševní vlastnictví. „Vizuální forma i důsledný režisérský přístup Jana E.Svatoše byly zárukou, že vznikl nový dokumentární počin, který v České republice nemá obdoby,“ řekla producentka Ivana Buttry ze společnosti Art Francesco, která film koprodukuje spolu s Českou televizí.

Natáčení předcházela několikaletá odborná rešerše – výsledkem je spolupráce s předními českými historiky, zahraničními odborníky a renomovanými institucemi.

Divák se seznámí s některými pozoruhodnými a polozapomenutými artefakty připomínající nadčasovost uvažování génia přemyslovského rodu. „Pro potřeby filmu nechali tvůrci vytvořit umělecké repliky skutečných historických předmětů. Můžeme tak spatřit například vzácnou byzantskou látku z královské hrobky v chrámu sv. Víta nebo Přemyslův ceremoniální meč.  Zcela jedinečným artefaktem je pak unikátní mince nalezená v izraelském městě Akkon“, dodává Ivana Buttry.

 

Jde s nadsázkou o středověkou roadmovie, která nás provede českým královstvím po 700 letech, z Prahy, Vídně až do Benátek,“ říká režisér Svatoš. Film se natáčel od roku 2018 v České republice, Švýcarsku, Francii, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku. Díky mimořádnému osobnímu nasazení se štábu podařilo snímek dokončit přes velké problémy způsobené nelehkou covidovou situací.

Na dramaturgii filmaři spolupracovali s prof. pražské FAMU Rudolfem Adlerem, který projekt označil za mimořádně originální. „Je nepochybně zřejmé, že autoři jsou látkou filmu, dobou života oněch osobností, středověkou kulturou a myšlením nejen fascinováni, ale prokazují v této oblasti mimořádné znalosti faktografie,“ dodal profesor R. Adler.

Režie: Jan E. Svatoš // Kamera: Romi Straková //Střih: Václav Trčka / Producent Art Francesco – Ivana Buttry // Koproducent: Česká televize – TPS kreativní producentky Jany Škopkové /za podpory Státního fondu kinematografie

 

Délka filmu: 100 minut

Premiéra: 5. dubna 2022

O tvůrcích

Jan E. Svatoš je absolvent pražské FAMU, Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.  Pracuje v osvědčeném tvůrčím tandemu s kameramankou Romi Strakovou. Jeho snímky si doma i v zahraničí připsaly přes desítku ocenění včetně dvou GRAND PRIX a Special Jury Award (JADE KUNLUN a Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival). V roce 2018 dokončil distribuční debut Archa světel a stínů, který získal 4 festivalová ocenění. Dramaturgicky se na něm podílel světoznámý filmař Werner Herzog.

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter