Festival ProTibet 2024

Festival ProTibet 2024

23. ročník Festivalu ProTibet v Ostravě je tady!

 Jak nově představit zájemcům festivalem každoročně připomínanou zemi Tibet? Letos právě prostřednictvím vysokohorského skotu – yaci (jaci) patří mezi nejtypičtější tibetská zvířata. Chovatelsky nenáročné zvíře, nezastupitelný pomocník ve velkých výškách Himálaje. A jak v březnu zjistíte, tak také téma pro nevšední filmovou tvorbu, předmět zemědělské politiky či nástroj omezování lidské svobody.

Festival přinese do Ostravy české premiéry – nejnovější překlad Bardo Thedol (co přichází po fyzické smrti?) a bhútánský film nominovaný na Oscara – „Lunana: Jak ve třídě“. Dále představí na sklonku loňského roku vyšlou knihu Dalajlama a Havel a pro ty, kteří to od roku 1998 nestihli, sugestivní velehorské drama „Himálajská karavana“. Promítání unikátního dokumentu z roku 1990 o první návštěvě dalajlamy v ČR doprovodí beseda s tehdejším tajemníkem prezidenta V. Havla. Na přednáškách s Dr. Ptáčkovou či Janou Ďáskovou se bude rozebírat čínská rozvojová politika v Tibetu a mizející duch této země. Poslední debata se pokusí zodpovědět otázku nástupnictví stávajícího 14. dalajlámy. A do konce března již probíhá charitativní dražba obrazů jaků, jejíž výtěžek podpoří tibetské studenty. Každý z vás se může stát majitelem jaka!

A proč vlastně Tibet znovu připomínat? Na světové scéně se odehrávají nemalé konflikty dneška, a tak se může zdát, že Kauza Tibet je (po 65 letech od završení okupace země) uzavřená minulost. Jakmile však přijmeme fakt, že současnost rovná se jedna velká globalizovaná vesnice naší malé zeměkoule, můžeme se začít ptát. Jak se chovat k agresorovi, byť sebevětšímu či ekonomicky sebezajímavějšímu? Jak reagovat na potlačování názorů, mučení a nezákonné věznění? Jak pomáhat, když se bezpráví odehrává na druhém konci světa? A z odpovědí stavět budoucnost, kterou budeme jednou předávat.

PS: MOST ProTibet letos završuje druhou desítku let existence, takže vás čeká na každé akci malé gastropřekvapení!

Připravili jsme pro Vás následující program:

Chcete si uspořádat kulturní program festivalu ve Vaší kavárně, škole nebo knihovně? Objednejte si festivalový balíček s filmy, výstavou, tsampou nebo zbožím k prodeji. Uspořádejte si kulturní aktivity s naším balíčkem.

Ať se Vám festival vydaří a také přejeme šťastný rok dřevěného draka, Losar Tashi Delek!

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter