Choelsum Lhamo – příběh mladé ženy

Choelsum Lhamo – příběh mladé ženy
Z vystrašeného opuštěného děvčátka k mladé nadané ženě, studentce medicíny. Přinášíme příběh slečny Choelsum z Tibetan Homes Foundation.

Tohle je můj příběh! Příběh malé osmileté holky, která nechala rodinu za štíty Himálaje. 

Bylo to v zimě roku 2010, když se moje rodina rozhodla, poslat mě samotnou do Indie. Byla jsem malá holka a neměla jsem nejmenší tušení, kam jdu. Jenom jsem poslouchala a dělala, co mi řekli. Cesta trvala pár měsíců. Náročných měsíců. V lednu 2021 jsem se ale dostala do Tibetan Homes Foundation v Mussoorie. 

Zrovna byly zimní prázdniny a ve škole nebylo moc dětí. Nastěhovala jsem se do domečku k náhradní mamince, říkala jsem jí Amala (maminka). Byla úžasná a dělala všechno pro to, ať se cítím příjemně a vítaná. Mluvila jsem jiným dialektem než ostatní děti, ale Amala ochotně pomáhala. Díky ní jsem si i ty první dny vlastně užila. Konečně jsem mohla normálně jíst, hrát si a chodit do školy. 

Takhle uplynulo dvanáct let. Neuvěřitelných dvanáct let a já svou školu a rodinu opouštím. A je to těžké. Opouštím svoje doma, lidi, kteří se o mě starali jako opravdová rodina. A nejen o mě, ale o všechny děti. Opouštím své učitele, kteří tu pro mě vždycky byli s otevřenou náručí a ukazovali mi, jak jít cestou života s moudrostí, soucitem a empatií. Měla jsem velké štěstí.

Celých těch dvanáct let se mi ve škole dařilo. Písemky a testy dopadaly na výbornou, škola mě bavila, dokonce jsem byla kapitánkou dívčího spolku. THF ve mě vybudovala sebevědomí, se kterým se teď vydávám na další cestu. 

Povedlo se mi totiž získat The Gaden Phodrang ocenění a s tím spojené stipendium na jednu z nejlepších medicín v Indii. Tato cena se uděluje studentům s nejlepšími výsledky v daném oboru, s nejsilnější pracovní morálkou a hlavně s vůlí následovat tibetskou tradici soucitu a moudrosti a chutí sloužit komunitě.

V dětství mi vždycky říkali, že všechno, co nám škola poskytuje, je možné jen díky sponzorům. I já mám svého sponzora, je to náš bývalý student a díky němu vím, že i já budu, jednou jako lékařka, vracet THF všechnu podporu a lásku i finančně. 

Jsem obrovsky hrdá na svou skvělou školu a rodinu v jednom. Děkuji všem, kteří nás podporují, má to velký smysl.

Choelsum Lhamo

Chcete se také zapojit do podpory šikovných dětí z THF? Stanete se součástí příběhů jako je tento a za to Vám patří náš velký dík.
Most Pro Tibet

KONTINUÁLNÍ PODPORA DĚTÍ - ADOPCE PROTIBET

CHCI PODOŘIT STUDENTY
Most Pro Tibet

JEDNORÁZOVÁ PODPORA DĚTÍ - ŠKOLA PROTIBET

CHCI PODOŘIT STUDENTY

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter