Anthony de Mello: Bdělost

Anthony de Mello: Bdělost

Anthony de Mello byl jezuitský kněz, psychoterapeut a spisovatel. Proslavil se svými knihami, které se formou krátkých a leckdy humorných příběhů a meditací dotýkají spirituality a smyslu lidského života.

Všichni vnímáme, že svět je pořád propojenější. Informace se na nás hrnou doslova ze všech koutů naší planety. Není proto divu, že knihkupectví jsou téměř zaplavena knihami pojednávajícími o východní filozofií. Ovšem, jak se v té záplavě orientovat? Ne všichni se chtějí hned ponořit do tajů buddhismu, taoismu, hinduismu, nebo Hatha jógy. Zároveň nám ale v hlavě vrtá myšlenka: O čem všechna ta pojednání, stará tisíce let, vlastně jsou? Nemohou mít dokonce v něčem pravdu?

Skvělým průvodcem nám může být kniha Bdělost od indického spisovatele A. de Mello. Za svůj život hodně cestoval, několikrát navštívil Španělsko a USA, kde studoval a posléze i učil. Ve svých knihách dokázal mistrně propojit myšlenky křesťanství s filozofií východu a lidskou psychologií.

Zlom v jeho životě nastal, když v Kalkatě potkal chudého řidiče rikši jménem Rinzai, který, ačkoli prožíval bolesti smrtelné choroby a byl tak chudý, že musel ještě před smrtí prodat svoji kostru, byl plný víry a radosti. „Najednou jsem si uvědomil, že jsem potkal mystika, který objevil život. On žil, já jsem byl mrtvý.“

A nyní alespoň jeden citát už přímo z jeho knížky Bdělost:

„Nikdy ani na minutu, ať už vědomě či nevědomky, si nepřestanete hlídat reakce druhých lidí a tančíte tak, jak oni pískají.

A hezká definice probuzené osoby je: člověk, který už netančí tak, jak píská společnost, ale který tančí na hudbu, která vychází z něho samotného.“

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter